Główny Urząd Miar w Kielcach staje się faktem

Data publikacji: 18.11.2019 14:57
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - wizualizacja

Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - wizualizacja
Fot. Biuro projektowe BDM Architekci

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę ogromnej inwestycji w Kielcach - kampusu Głównego Urzędu Miar. Władze państwowej instytucji są w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę.

Dokumenty mają zostać wydane w ciągu najbliższych dni - mówi dr hab. inż. Radosław Wiśniewski, prezes Głównego Urzędu Miar.

- Po wszystkich perturbacjach związanych z przekazywaniem działek, udało się doprowadzić inwestycję do obecnego etapu. Chciałem podziękować zarówno władzom Kielc, województwa, jak i wojewodzie, którzy do tego się przyczynili. Przygotowujemy się do ogłoszenia zamówienia na realizację obiektów - podkreśla.

Przetarg na realizację inwestycji ma zostać ogłoszony do 19 grudnia. Prezes GUM przyznaje, że mogą nastąpić opóźnienia związane z tworzeniem projektu, ale nie powinno potrwać to dłużej niż do końca bieżącego roku.

Inwestycja będzie realizowana w jednym zadaniu. Koszt całego projektu to około 162 mln zł, z czego część inwestycyjna to około 90 mln zł, a laboratoryjna - około 60 mln zł. Pozostałe pieniądze pokrywają koszty dokumentacji projektowej, zarządzania projektem oraz jego promocji.

Laboratoria GUM mają być jednym z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Będą zlokalizowane na 13-hektarowej działce u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki. Tworzyć go będzie kompleks 25 laboratoriów.

Kampus ma powstać do końca 2023 roku i wtedy rozpocznie się realizacja drugiej fazy projektu - liczy prezes GUM.

- W drugiej fazie chcemy udostępnić tu jeszcze więcej naszych laboratoriów, w tym tak zwane „clean room-y” dla lokalnych przedsiębiorców, by mogli na europejskiej klasy sprzęcie testować innowacyjne rozwiązania. Wiadomo, że to drogie przedsięwzięcia, więc firmy mogłyby sprawdzać prototypy u nas - mówi prezes.

Druga faza projektu przewidywana jest do realizacji po 2025 roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama