Dzieci urodzone przed terminem wymagają specjalnej opieki

Data publikacji: 18.11.2019 15:24
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
18.11.2019. Kielce. Dr Grażyna Pazera  kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego

18.11.2019. Kielce. Dr Grażyna Pazera - kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Wczoraj (17 listopada) obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka. Ma on przypominać, że dzieci urodzone przed terminem, mimo że wyglądają jak dzieci urodzone o czasie, wymagają jednak dużo większej opieki.

 O opiece nad dziećmi urodzonymi przed planowanym terminem w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z dr Grażyną Pazerą, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. 

- Kiedy o dziecku możemy powiedzieć, że jest wcześniakiem?

Wcześniakiem jest noworodek, który rodzi się pomiędzy 22., a 36. tygodniem ciąży. Skrajnie niedojrzałe noworodki, urodzone w 25., czy w 26. tygodniu ciąży, to dzieci wielkości dłoni dorosłego człowieka. Są bardzo niedojrzałe. Często jeszcze ich oczy nie otwierają się. Taki noworodek jest bardzo delikatny. Z kolei dziecko, które urodzi się w pomiędzy 34., a 36 tygodniem ciąży są proporcjonalnie większe, a  ich wygląd jest już bardzo zbliżony do dzieci urodzonych o czasie.

- Jak wiele dzieci rodzi się przed terminem?

Statystycznie co dziesiąty noworodek przychodzi na świat przed planowanym terminem porodu. Natomiast różnie to jest w różnych szpitalach. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ze względu na to, że posiadamy trzeci (najwyższy) stopień referencyjności na świat przychodzi dużo dzieci przed terminem. Trafiają do nas po prostu ciąże skomplikowane, ciąże dużego ryzyka. W tym roku w naszym szpitalu urodziło się 2114., a 150. z nich to wcześniaki. Co oznacza, że co ósme dziecko przyszło na świat przed terminem. To więcej niż w roku poprzednim, gdy co dziesiąty noworodek urodził się przedwcześnie.   

- Co jest przyczyną tego, że dziecko rodzi się przed terminem?

Przyczyn jest wiele. Są takie, które znamy i takie których nie potrafimy jeszcze wytłumaczyć. Do tych pierwszych zaliczamy wady narządów rodnych, choroby cywilizacyjne kobiet, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia i zakażenia (np. układu moczowego). Przyczyną może być też stres i emocje przeżywane przez kobietę podczas ciąży.   

- Czym różni się opieka nad dzieckiem urodzonym o czasie, a urodzonym przed planowanym terminem?

Noworodek urodzony o czasie, to dziecko u którego już zakończyły się wszystkie procesy rozwojowe. Po urodzeniu następuje adaptacji do życia poza organizmem mamy. Oczywiście konieczna jest obserwacja jego czynności życiowych, nadzór nad dzieckiem. Potrzebni są też mama, tata, pokarm i sucha pieluszka. Natomiast noworodek urodzony przed terminem porodu jest dzieckiem, którego narządy są niedojrzałe i niedojrzale funkcjonują. Niedojrzale funkcjonuje każdy narząd, w tym również oddech. A oddech, to życie. Jeżeli jest on nieprawidłowy, wówczas musimy walczyć o życie tego dziecka. Spośród dzieci urodzonych w ubiegłym roku co drugie z wcześniaków było dziecko, które urodziło się z objawami zagrożenia życia i potrzebowało intensywnej terapii. Wtedy konieczna jest mechaniczna wentylacja, kontrola czynności życiowych, zabezpieczenie temperatury, odpowiednie żywienie (na początku są to specjalne kroplówki odżywcze przygotowywane w aptece i podawane są dożylnie przez specjalny cewnik. Dopiero potem stopniowo rozszerzana jest dieta poprzez pokarm mamy).     

Posłuchaj rozmowy

Część pierwsza:

Część druga: 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama