Budowa kampusu GUM napędzi świętokrzyską gospodarkę

Data publikacji: 19.11.2019 10:21
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W rozwoju regionu główny nacisk kładziemy na gospodarkę - mówi marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Tak podsumowuje kończące się prace nad strategią województwa świętokrzyskiego. Opracowując dokument, musimy skupić się na tym, co będzie stymulowało rozwój naszego regionu.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Powołane w tym celu zespoły robocze, przygotowały ponad 300 wniosków, które będą teraz analizowane - informuje marszałek. - Największy problem mamy z demografią. Społeczeństwo się starzeje. Region się wyludnia. Mamy też niski przyrost naturalny - mówi Andrzej Bętkowski

W strategii rozwoju województwa zostanie wyodrębnione 5 obszarów, które będą szczególnie istotne. Jedną z takich kategorii są innowacje dla przemysłu. - Tutaj bardzo ważną inwestycją jest budowa w Kielcach kampusu Głównego Urzędu Miar. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację przedsięwzięcia. Władze państwowej instytucji są w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę. Właśnie w tej instytucji skupiona będzie ta innowacyjna gospodarka - podkreśla marszałek. Jak dodaje, bardzo ważne będzie także wykorzystanie dla potencjalnych inwestorów gruntów w Obicach. To uzbrojone tereny na których miało powstać lotnisko.

Strategia powstaje pod nadzorem profesora Aleksandra Noworóla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podkreśla, że podczas spotkań grup roboczych, jakie odbywały się na początku listopada, padło mnóstwo propozycji wizji rozwoju województwa, które wymagają usystematyzowania. Konkretne rozwiązania zaproponowane przez ekspertów mają być znane w styczniu.

Reklama