Sitkówka-Nowiny czy Nowiny? [SONDA]

Data publikacji: 20.11.2019 10:09 / Data aktualizacji: 20.11.2019 13:31
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Gmina Sitkówka-Nowiny chce zmienić nazwę. Władze gminy prowadzą w tej sprawie konsultacje społeczne. Jeżeli pozytywnie wypowiedzą się mieszkańcy to od 2021 roku gmina będzie nosiła nazwę Nowiny.

Wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz przekonuje, że obecna nie ma uzasadnienia.

- Nie ma takiej miejscowości jak Sitkówka-Nowiny. Sitkówka to miejscowości w naszej gminie. Część Sitkówki jest po stronie kieleckiej, ale też jest trzecia Sitkówka w gminie Chęciny i to może wprowadzać w błąd. Dlatego zaproponowałem, aby skrócić nazwę do Nowin, czyli miejscowości, która jest w centrum naszej gminy. W Nowinach mamy urząd gminy, pocztę, bibliotekę, ośrodek kultury, przychodnię. Tym śladem poszła już Poczta Polska, która skróciła adres korespondencyjnych wyłącznie do Nowin - dodaje wójt.

Zapewnia jednocześnie, że mieszkańcy nie poniosą kosztów zmian. Zmiany dotkną tylko instytucje samorządowe. Za wprowadzeniem nowej nazwy opowiadają się także mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce. Jak przekonują, ułatwi to między innymi korespondencję.

- Ja już piszę w adresie Nowiny, bo jest wygodniej. Mieszkańcy zwracają także uwagę, że  Nowiny tworzą odrębną miejscowość zupełnie inną niż Sitkówka - powiedziała jedna z osób. 

Konsultacje potrwają do lutego. Aby były ważne musi w nich uczestniczyć 30 procent osób uprawnionych do głosowania. Jeśli okaże się, że konsultacje były wiążące i ponad połowa osób opowie się za zmianą to zgodnie z procedurą sprawą zajmie się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gmina Nowiny najwcześniej mogłaby używać nowej nazwy 1 stycznia 2021 roku.

CZY Z NAZWY GMINY SITKÓWKA-NOWINY POWINNA ZNIKNĄĆ SITKÓWKA?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

PROCEDURA ZMIANY NAZWY GMINY

Po podjęciu uchwały należy przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami, a jeśli przychylą się oni do zmiany nazwy - podjąć uchwałę o wystąpieniu do właściwego ministra z wnioskiem o zmianę nazwy gminy. Wniosek taki jest rozpatrywany w ciągu roku od jego złożenia. Zmiana następuje z dniem 1 stycznia. Wójt Sitkówki-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz przewiduje, że najwcześniej mogłaby nastąpić 1 stycznia 2021 roku.

GMINA SITKÓWKA-NOWINY

Została powołana 1 stycznia 1974 roku przez Wojewódzką Radę Narodową w Kielcach. To jedna z najbardziej uprzemysłowionych gmin regionu kieleckiego. Położona jest w zachodniej części Gór Świętokrzyskich i stanowi centrum tzw. „Białego Zagłębia”. Obejmuje obszar o powierzchni 45,6 km kw., z czego 19,03 km kw. stanowią lasy i grunty leśne.

Gmina Sitkówka-Nowiny graniczy z gminami: Piekoszów, Kielce, Chęciny, Morawica. Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym należy do powiatu kieleckiego. Gmina posiada status gminy wiejskiej i składa się z pięciu sołectw: Bolechowice, Kowala, Szewce-Zawada, Wola Murowana, Zgórsko-Zagrody oraz miejscowości Nowiny, Sitkówka, Trzcianki oraz Słowik.

Według danych z urzędu gminy 31 grudnia 2014 roku liczyła 7559 mieszkańców.

Tagi do tego wpisu
Reklama