Kto jest najlepszym młodym wynalazcą?

Data publikacji: 20.11.2019 12:32
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 17.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Już po raz dziesiąty Politechnika Świętokrzyska szuka najlepszych młodych konstruktorów. Do 25 stycznia uczelnia czeka na zgłoszenia w konkursie „Student Wynalazca”.

Jak mówi profesor Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej, konkurs jest bardzo doceniany przez studentów w całej Polsce.

- W dotychczasowych edycjach jest już blisko 800 zgłoszonych rozwiązań przygotowanych przez 1748 twórców, tak więc konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem środowiska akademickiego - twierdzi profesor Bożena Kaczmarska.

Rekord padł w ubiegłym roku, kiedy zgłoszono aż 139 rozwiązań. Najwięcej, bo aż 24 z Politechniki Lubelskiej. Wśród laureatów byli twórcy systemu monitorującego sen oraz studenci, którzy opracowali biomateriały do leczenia oparzeń.

Jak mówi profesor Bożena Kaczmarska, w konkursie przyznawanych jest pięć równorzędnych nagród głównych. To wyjazd do Genewy na Międzynarodową Wystawę Wynalazków, gdzie prezentują się konstruktorzy z całego świata.

- Wystawę odwiedza ponad 30 tys. osób. Jurorzy przyznają nagrody i medale prezentowanym wynalazkom. Nasi laureaci zdobyli dotychczas 16 złotych, 17 srebrnych i 8 brązowych medali. Poza tym przyznano nam ponad 20 nagród specjalnych - informuje profesor Bożena Kaczmarska.

Kolejną nagrodą jest stoisko na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Warszawie. Laureatów tegorocznej edycji konkursu „Student Wynalazca” poznamy na początku lutego.

Reklama