Caritas Diecezji Kieleckiej ma już 30 lat

Data publikacji: 20.11.2019 13:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Caritas Diecezji Kieleckiej

Kielce. Caritas Diecezji Kieleckiej
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Caritas Diecezji Kieleckiej przygotowuje się do obchodów 30-lecia istnienia. To organizacja, która skupia się na pomocy osobom biednym i chorym, ale pomaga również niepełnosprawnym i dzieciom.

Tylko w ubiegłym roku organizacja wsparła 35 tys. osób, a 16 tys. potrzebujących otrzymało opiekę medyczną. Jak informuje ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas, to właśnie opieka medyczna pochłania najwięcej pieniędzy, którymi dysponuje organizacja.

- W naszej strukturze działa kilkanaście placówek działalności leczniczej. To m.in. poradnie, czy zakłady opiekuńczo-lecznicze. Niektóre z tych instytucji dysponują budżetem w wysokości 1,5 czy nawet 2 mln zł. To stwarza duży zakres działań usługowych w Caritas. Wysoki budżet posiadają też domy pomocy społecznej, których działalność pochłania rocznie 800 tys. zł, czy nawet ponad 1 mln zł - mówi ksiądz Stanisław Słowik.

Caritas Diecezji Kieleckiej oprócz placówek medycznych prowadzi również 11 świetlic środowiskowych dla dzieci i ognisko wychowawcze, z których rocznie korzysta około pół tysiąca podopiecznych. W strukturach organizacji działają także dwa hospicja, domy pomocy społecznej, dzienne domy seniora, schroniska dla bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych oraz mieszkania wspierane. Jak wspomina ksiądz Stanisław Słowik, jednym z pierwszych dzieł wsparcia były kolonie organizowane dla dzieci, które Caritas zaczęła organizować w latach 90-tych ubiegłego wieku.

- To był bardzo szeroki program kolonijny. Co roku na wypoczynek wyjeżdżało nawet 2 tys. dzieci. Obecnie jest to około 600 osób rocznie, ale znacznie rozwinęliśmy sieć świetlic środowiskowych, których aktualnie jest jedenaście. W tych placówkach dzieci każdego dnia uczestniczą w zajęciach edukacyjnych, kołach zainteresowań i warsztatach profilaktycznych. Mogą również liczyć na ciepły posiłek - dodaje ksiądz Stanisław Słowik.

Uroczystości 30-lecia istnienia Caritas Diecezji Kieleckiej zaplanowano na 28 listopada. Rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach, której przewodniczył będzie ordynariusz Diecezji Kieleckiej, ksiądz biskup Jan Piotrowski. Natomiast po mszy świętej, cześć artystyczną wydarzenia zaplanowano w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Tagi do tego wpisu
Reklama