Dług za czynsz można odpracować

Data publikacji: 20.11.2019 19:32
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Krzysztof Miernik - p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków

Na zdjęciu: Krzysztof Miernik - p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zadłużeni lokatorzy mieszkań należących do Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach mogą odpracować swój dług. W miejskich zasobach jest około 4 tysięcy lokali mieszkalnych. 25 proc. z nich posiada zadłużenie wynoszące powyżej 4 miesięcy.

Program ma pomóc mieszkańcom wyjść z zadłużenia. Będą to proste prace wykonywane w miejskich jednostkach budżetowych. Stawka za godzinę pracy będzie wynosić 15 złotych. Od początku miesiąca zgłosiło się pięć osób.

- Może to być np. malowanie klatek schodowych, sprzątanie, zimą odśnieżanie czy malowanie ogrodzeń w szkołach - poinformował Krzysztof Miernik, pełniący obowiązki dyrektora MZB.

Zadłużenie mieszkańców z tytułu niepłaconych czynszów wynosi 16 milionów złotych.

Program praca za czynsz był realizowany od 2012 roku, ale w mniejszym zakresie. Obejmował tylko budynki należące do MZB. Skorzystało z niego 59 osób.

W latach 2014 - 2016 miasto realizowało także program, w którym można było uzyskać 85 proc. umorzenia długu. Warunkiem było regularne opłacanie czynszu przez dwa lata. Skorzystało z tego blisko 300 osób, z czego 200 osób dotychczas regularnie uiszcza opłaty. Ponadto 118 osób z tej grupy podjęło pracę.

Reklama