Jak skutecznie rzucić palenie?

Data publikacji: 21.11.2019 07:45 / Data aktualizacji: 21.11.2019 12:43
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
21.11.2019 Kielce. Światowy Dzień Rzucania Palenia w ŚCO

21.11.2019 Kielce. Światowy Dzień Rzucania Palenia w ŚCO
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Co trzeci nowotwór jest spowodowany paleniem papierosów, a dziewięć na dziesięć nowotworów płuca jest wynikiem tego nałogu. Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że w procesie rzucania palenia papierosów najważniejsza jest motywacja.

Warto również skorzystać z pomocy terapeuty w poradni leczenia uzależnień, który dobierze najlepszą formę pozbycia się tego nałogu.

- Uzależnienie od tytoniu jest takim samym uzależnieniem jak każde inne. Wszystko zaczyna się w naszej głowie, dlatego by zrezygnować z palenia przede wszystkim trzeba mieć motywację w sobie. Nałogu pozbywamy się nie dla kogoś, a dla siebie, dla własnego zdrowia - mówi Jadwiga Zapała.

21.11.2019 Kielce. Światowy Dzień Rzucania Palenia w ŚCOFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jak dodaje, osoba, która planuje rzucić palenie, powinna przeanalizować ile dziennie wypala papierosów, w jakich sytuacjach je pali i czym mogłaby zastąpić papierosa. Jeśli nie jesteśmy silnie uzależnieni, mogą wystarczyć plastry czy inhalator. Jeżeli natomiast ktoś pali papierosy przez wiele lat i jest silnie uzależniony od nikotyny, wówczas najlepsza będzie terapia lekami.

Dziś w przypadający Światowy Dzień Rzucania Palenia specjaliści w Świętokrzyskim Centrum Onkologii podpowiadali, jak rzucić palenie tytoniu. Z tej propozycji skorzystało wiele osób. Jak przyznał pan Janusz, pali od 45 lat. Dziennie wypala około 30 papierosów. Od nałogu próbował uwolnić się już kilkakrotnie, ale za każdym razem bez sukcesu. Dlatego dziś przyszedł do szpitala, by specjaliści podpowiedzieli mu jak skutecznie rzucić palenie.

21.11.2019 Kielce. Światowy Dzień Rzucania Palenia w ŚCOFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Rak płuca jest obecnie najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce i stanowi pierwszą przyczynę zgonów w onkologii.

W ramach akcji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii można było skorzystać nie tylko z bezpłatnych konsultacji antytytoniowych połączonych z pomiarem tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ale również z porad dietetycznych wraz z pomiarem tkanki tłuszczowej, a także zmierzyć ciśnienie krwi. Prowadzone były również konsultacje dotyczące szczepień dla pacjentów rozpoczynających leczenie onkologiczne.

Tagi do tego wpisu
Reklama