Jak likwidowano SB? „Przystanek Historia” zaprasza na spotkanie

Data publikacji: 21.11.2019 07:51
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989-1990. Koniec imperium MSW” - to temat kolejnego spotkania z cyklu „Kłopoty z historią”, które odbędzie się dziś o godzinie 17.00 w Kielcach. Gościem Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” będzie historyk Tomasz Kozłowski.

Likwidacja Służby Bezpieczeństwa od lat wzbudza emocje, które sprzyjają budowaniu dwóch skrajnych narracji. Jedna z nich głosi, że elita solidarnościowa przy likwidacji postkomunistycznych służb miała w dużym stopniu związane ręce, była skrępowana sytuacją międzynarodową oraz oporem ze strony aparatu bezpieczeństwa. Według drugiej, liderzy „Solidarności” narzucili sobie ograniczenia zgodnie z umowami zawartymi w Magdalence i przy Okrągłym Stole. Obie te narracje opierają się na uproszczeniach snutych w oderwaniu od kontekstu, często zbudowanych na ahistorycznym rozumowaniu.

W ramach cyklu „Kłopoty z historią” odbędzie się dyskusja wokół książki Tomasza Kozłowskiego, poświęconej procesowi transformacji organów bezpieczeństwa w latach 1989-1990. Zamierzeniem autora było ustalenie i uporządkowanie podstawowych faktów, zmierzenie się z wyobrażeniami na temat transformacji, jak również próba zaprezentowania oceny z perspektywy trzydziestu lat, które upłynęły od opisywanych wydarzeń.

Tagi do tego wpisu
Reklama