Jędrzejów wnioskuje o fundusze na remont kapliczki. Ministerstwo pomoże?

Data publikacji: 21.11.2019 21:02
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.11.2019. Jędrzejów. Projekt kaplicy po renowacji

21.11.2019. Jędrzejów. Projekt kaplicy po renowacji
Fot. Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno -Naukowe

Gmina Jędrzejów złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek na dofinansowanie renowacji cmentarza wojennego i drewnianej kapliczki z 1915 roku na Cmentarzu Klasztornym. Od kilku lat pieniądze na cel zbiera 1 i 2 listopada Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe.

Jak mówi burmistrz Marcin Piszczek, część pieniędzy z kwest została już przeznaczona na sfinansowanie dokumentacji technicznej. Reszta ma stanowić wkład własny do projektu. Jak dodaje, gmina wnioskuje o 300 tys. zł, z czego prawie 150 tys. zł będzie kosztowała renowacja samej kapliczki z 1915 roku.  

– Chcemy przywrócić stan pierwotny kaplicy oraz niewielkiego cmentarza wojennego wraz z  żeliwnymi krzyżami. Tam pochowani są m.in. żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, polegli w czasie I wojny światowej. W planie jest także podświetlenie odnowionej kaplicy. Chodzi o to, aby temu miejscu przywrócić pierwotny charakter, dzięki czemu w mieście powstałoby kolejne miejsce  historyczne, poddane rewitalizacji – dodaje burmistrz Jędrzejowa.

Pomysł renowacji kaplicy wraz z cmentarzem wojennym to wspólna inicjatywa Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego, gminy Jędrzejów oraz Klasztoru Cystersów. Jak przypomina Krzysztof Ślusarek, prezes Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego kaplica na Cmentarzu Klasztornym w Jędrzejowie zbudowana została w 1915 roku. Wtedy w sąsiedztwie Jędrzejowa trwały walki wojenne. Dlatego też powstał cmentarz, na którym chowano żołnierzy. W 1915 roku okupacyjne władze austriackie wybudowały kaplicę. Po zakończeniu I wojny w tym samym miejscu powstał Cmentarz Parafii bł. Wincentego Kadłubka i kaplica służyła jako kaplica cmentarna.

Jak dodał Krzysztof Ślusarek, w połowie lat 80. XX w. kaplica razem z cmentarzem wojennym  wpisana została do rejestru zabytków, a konserwator zabytków z uwagi na jej bardzo zły stan zlecił wykonanie prac konserwacyjnych. Jak wynika z dokumentacji, prace te zostały wykonane, jednak w ich wyniku kaplica została dość znacząco zmieniona, jeżeli chodzi m.in. o kształt drzwi i okien.

Na renowację zabytkowej kaplicy podczas dotychczasowych kwest w sumie zebrano prawie 25 tys. złotych. W części zostały one przeznaczone na opłacenie kosztów związanych z projektem budowlanym, który jest wymagany przy takich inicjatywach. 

Jędrzejów. Kaplica wraz z cmentarzem z 1915 rokuFot. archiwum Gazety Jędrzejowskiej

adv adv
Wiadomości
Reklama