Figury wróciły do klasztoru

Data publikacji: 22.11.2019 14:36
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.11.2019. Jędrzejów. Odnowione figury wróciły na bramę Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie

22.11.2019. Jędrzejów. Odnowione figury wróciły na bramę Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Na barokową bramę Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie powróciły trzy odnowione figury, które około 10 lat temu zostały zniszczone podczas wichury. To posągi św. Wojciecha, św. Benedykta oraz bł. Wincentego Kadłubka.

Rzeźby wraz z bramą zostały ufundowane w połowie XVIII na wzór bramy Lubomirskich, znajdującej się na Jasnej Górze - poinformował ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru.

Jak dodał podczas wichury rzeźby zostały rozbite. Były w katastrofalnym stanie. Po tym gruntownej renowacji w Krakowie powróciły na miejsce. Efekt jest niesamowity, rzeźby robią wrażenie. Warto było czekać na ten moment - podkreślał przeor klasztoru.

Jak powiedział Marek Biesaga, który zajmował się renowacją figur i sam montował je na bramie klasztornej ich odnowienie było bardzo trudnym zadaniem, ponieważ figury były w złym stanie. Jedna nie miała głowy, druga była połamana w kilku częściach. Figurom brakowało rąk i dłoni. Rzeźby około 160 cm wykonane są z wapienia pińczowskiego.

Ponadto do kaplicy bł. Wincentego Kadłubka, w której dobiegają końca prace związane z renowacją fresków, powróciły również po odnowieniu cztery rzeźby kamiennych Aniołów. W kaplicy już zamontowana została gruntownie odrestaurowana krata. Obecnie jest ona malachitowa z elementami pokrytymi 24 karatowym złotem.

Na terenie klasztoru trwa również II etap renowacji barokowej dzwonnicy. Na prace renowacyjne w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka oraz przy zabytkowej barokowej dzwonnicy i bramie, klasztor pozyskał prawie milion złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi do tego wpisu
Reklama