Firmy z regionu wyróżnione w konkursie PIP

Data publikacji: 22.11.2019 18:17
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.11.2019 Kielce. Gala Państwowej Inspekcja Pracy

22.11.2019 Kielce. Gala Państwowej Inspekcja Pracy
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Państwowa Inspekcja Pracy przyznała nagrody firmom i przedsiębiorcom, wykazującym się skuteczną prewencją w swoich zakładach. Uroczystość odbyła się w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Celem konkursu jest promowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa oraz inspirowanie pracodawców do tworzenia bezpiecznych miejsc zatrudnienia. W 2019 roku w programach prewencyjnych organizowanych przez PIP w naszym województwie wzięło udział ponad 4 tys. podmiotów.

Laureatem pierwszego miejsca w kategorii „Bezpieczny zakład zatrudniający do 50 pracowników” zostało przedsiębiorstwo „Pa-Drew” z Końskich, zajmujące się produkcją mebli. Jego właściciel Paweł Fąfar przyznaje, że w tej branży praca maszyny i człowieka jest powiązana i dlatego ważne jest, aby wyposażenie zakładu było nowoczesne i bezpieczne.

- Zakład prowadzę od 20 lat, cały czas idziemy do przodu w prowadzeniu nowych rozwiązań, nowych parków maszynowych, dzięki czemu są one wydajne i bezpieczne - stwierdził Paweł Fąfara.

Nagroda powędrowała także między innymi do Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” z Kielc. Grzegorz Feliksiak, kierownik działu marketingu w „Społem” powiedział, że inspekcja doceniła długofalowy proces rozwoju bezpieczeństwa i higieny pracy, między innymi w zakresie produkcji popularnego majonezu.

22.11.2019 Kielce. Gala Państwowej Inspekcja PracyFot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

- W oczach PIP szczególne uznanie znalazła troska o bezpieczeństwo i unowocześnianie linii produkcyjnej sztandarowego produktu naszej firmy, czyli Majonezu Kieleckiego. Proszę sobie wyobrazić górę wysokości Rysów - gdyby ustawić wszystkie słoiki jeden na drugim, to takich gór rocznie powstałoby około 1000. Ewentualnie moglibyśmy ułożyć linię z Kielc do Lizbony. Rozwijamy także zaplecze socjalne - dodatkowe pakiety zdrowotne, zapewniamy pomoc pracownikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej - powiedział Grzegorz Feliksiak.

Adam Derza, okręgowy inspektor pracy w Kielcach mówi, że przed instytucją stoi wiele wyzwań. Są one związane z rewolucją technologiczną.

- Robotyzacja, automatyzacja i nanotechnologie, czy sztuczna inteligencja to pod kątem zagrożeń będzie dla nas kolejne wyzwanie. Poza tym napływ pracowników z zagranicy. Cudzoziemców na rynku polskim przybywa, są to osoby z całego świata. Do zadań inspekcji należy ocena legalności ich pobytów, ale także ich bezpieczeństwa w pracy, między innymi poprzez zapewnienie dostępu do informacji. Zdarza się, że pracownik mówi w innym języku, a dokumentacja techniczna poszczególnych maszyn jest przygotowana po polsku - to rodzi kolejne zagrożenia - powiedział Adam Derza.

22.11.2019 Kielce. Gala Państwowej Inspekcja PracyFot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Nagroda w kategorii „Buduj bezpieczniej” powędrowało do firmy Budimex wykonującej remont dworca autobusowego w Kielcach.

Piątkowa uroczystość była związana z podsumowaniem obchodów 100-lecia istnienia Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce.

Reklama