Projekt „Mobilny Plastyk” dobiegł końca. Nauczyciele zachwyceni Hiszpanią

Data publikacji: 22.11.2019 18:33
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Projekt „Mobilny Plastyk”

Projekt „Mobilny Plastyk”
Fot. Maria Kowalczyk, Małgorzata Surma

Publikacje metodyczne oraz nowe techniki artystyczne w programie kształcenia - to efekt dwuletniej współpracy Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach z Escuela de Arte w Granadzie.

Maria Kowalczyk, dyrektor kieleckiej szkoły mówi, że jej nauczyciele podglądali pracę swoich hiszpańskich kolegów oraz sami prowadzili zajęcia w Granadzie. Projekt „Mobilny Plastyk” właśnie się zakończył, ale Małgorzata Surma, wicedyrektor kieleckiej szkoły zapewnia, że przyniósł duże korzyści uczniom i nauczycielom.

- Nabywanie umiejętności językowych i kursy zaowocowały między innymi obrazkowym słownikiem pojęć plastycznych. Nasi nauczyciele wybrali przedmioty używane na zajęciach, narysowaliśmy je i nazwaliśmy po polsku i hiszpańsku - mówi Małgorzata Surma.

Projekt „Mobilny Plastyk”Fot. Maria Kowalczyk, Małgorzata Surma

Bernadeta Galus-Strąk, nauczycielka „Plastyka” przygotowała przewodnik metodyczny, który uczy technik artystycznych zdobienia emalią. Jak mówi, są one w wykorzystywane w szkole artystycznej w Granadzie.

Z kolei Eliza Rajsz, nauczycielka technik ceramicznych mówi, że dzięki wiedzy zdobytej w Hiszpanii wprowadzono nowości do programu kształcenia kieleckiego „Plastyka”.

- Wprowadziliśmy na zajęciach technikę zdobienia ceramiki cuerda seca. Uczniowie przygotowali już projekty, a tematem zajęć jest patera hiszpańska. Będą musieli przenieść dekoracje wykorzystywane w sztuce hiszpańskiej na płaski talerz - tłumaczy Eliza Rajsz.

Z kolei w ramach projektu kieleccy nauczyciele podzielili się z hiszpańskimi kolegami swoją wiedzą na temat tkaniny artystycznej oraz tworzenia biżuterii z papieru.

Mimo iż projekt rozwoju kompetencji nauczycielskich się zakończył, to kielecki „Plastyk” planuje podobne inicjatywy, najchętniej właśnie w Hiszpanii. Ciągle trwa też projekt edukacyjny dla młodzieży, w ramach którego uczniowie odwiedzili szkołę artystyczną w Sevilli.

Na dalszych kontaktach zależy również Hiszpanom, którzy co roku w ramach programu wymiany młodzieżowej Erasmus przysyłają do stolicy województwa świętokrzyskiego swoich uczniów. W Kielcach mogliśmy też zobaczyć wystawę prac plastycznych młodych artystów z Granady.

Tagi do tego wpisu
Reklama