Trylobit pilnie poszukiwany na giełdzie

Data publikacji: 23.11.2019 07:46 / Data aktualizacji: 23.11.2019 12:37
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.11.2019. Kielce. 65. Ogólnopolska Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

23.11.2019. Kielce. 65. Ogólnopolska Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Niemal 80 wystawców z różnorodnymi minerałami, biżuterią, ale także rękodziełem artystycznym prezentuje swoje okazy podczas 65. Ogólnopolskiej Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, która odbywa się w Kieleckim Centrum Kultury.

Giełdę odwiedza mnóstwo kielczan, którzy poszukują zarówno ciekawych skamieniałości, jak i oryginalnej biżuterii.

- Bardzo nam się podoba, jest tak dużo rzeczy, że ciężko się na cokolwiek zdecydować - mówiły panie, które spotkaliśmy na giełdzie. Ciekawych skamieniałości poszukiwał z kolei Antek z tatą Łukaszem. Syn uparł się, że musimy kupić trylobit, więc go szukamy. On wybiera, ja płacę -  mówił z uśmiechem tata.

Wystawcy chętnie opowiadają o swoich zbiorach. Grzegorz Zieliński ze Świętokrzyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych prezentował kalcyty, których w Górach Świętokrzyskich jest najwięcej.

- Prezentuję najpiękniejszą formę skały, czyli kalcyt naciekowy. Występuje on w jaskiniach jako stalaktyt i stalagmit, u mnie można zobaczyć ich przekroje i to jak bajecznie wyglądają w środku -  mówi.

Mnóstwo wystawców przyjechało z biżuterią. Anastazja Kowalska prezentowała ozdoby, jakie robi ze swoją mamą, inspirując się kulturą lwowską.

- Jesteśmy z Krakowa, robimy rzeczy z drobnych, szklanych koralików. Są to różne kompozycje, od cieniutkich bransoletek po artystyczne kwiatowe naszyjniki, które tworzy się dość długo - podkreśla.

Beata Grzybkowska z Łodzi prezentowała bardzo bogatą kolekcję, między innymi wyroby srebrne, ręczne ze szkoły Kabirskiego, designera znanego na całym świecie.

- Jest moda na kamienie, tak jak na każde inne wyroby. W tej chwili na topie jest opal, chociaż przez długi czas mówiło się o jego rzekomych złych właściwościach. Niezmiennie podoba się turmalin, który nie tylko jest piękny, ale podobno ma właściwości chroniące - mówiła.

Giełda potrwa do godziny 18.00, odbędzie się także w niedzielę.

Reklama