Nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Data publikacji: 23.11.2019 16:19
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.11.2019 Sandomierz. Diecezjalny Zjazd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Biskup Krzysztof Nitkiewicz i nowe członkinie Akcji Katolickiej

23.11.2019 Sandomierz. Diecezjalny Zjazd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Biskup Krzysztof Nitkiewicz i nowe członkinie Akcji Katolickiej
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbył się diecezjalny zjazd członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Podczas mszy w bazylice katedralnej uroczyste przyrzeczenie złożyło 17. nowych członków Akcji Katolickiej i 3 osoby, które wstąpiły do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Oprócz tego, 27 osób włączono do grona kandydatów KSM, a 4. mianowano na instruktorów diecezjalnych.

Mszy przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Podkreślił, że obie formacje katolickie spełniają w diecezji bardzo ważną rolę. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to przedsionek do działalności w Akcji Katolickiej.

- Młodzi działając w KSM uczą się wartości chrześcijańskich, patriotycznych i społecznych, bo trzeba kochać Pana Boga i trzeba kochać ojczyznę. Młodzież to poznaje, pielęgnuje tradycje o naszych bohaterach, a jednocześnie żyje głęboką wiarą. W KSM młodzi podejmują także decyzje o różnych formach działalności, a potem kontynuują to w Akcji Katolickiej - dodał biskup.

Przytoczył przykład Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie z inicjatywy Akcji Katolickiej powstała jadłodajnia dla ubogich i dom pomocy.

Karolina Adamska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Kunowie powiedziała, że działalność w tej formacji przynosi wiele korzyści. To przede wszystkim umacnianie się w wierze, która teraz zanika. Coraz więcej osób mówi, że jest katolikiem niepraktykującym.

- My jako KSM staramy się to zmieniać, służymy jako przykład, poza tym między sobą szerzymy empatię, która również coraz bardziej należy do rzadkości - dodała Karolina Adamska.

W diecezji sandomierskiej do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapisanych jest 350 osób, natomiast w Akcji Katolickiej działa około 400 członków.

Na zakończenie zjazdu, po mszy świętej wszyscy przeszli do Instytutu Teologicznego, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne. Był słodki poczęstunek.

Reklama