Osoby działające na rzecz kościoła otrzymały medale „Pro Christo Rege Et Ecclesia”

Data publikacji: 24.11.2019 07:11 / Data aktualizacji: 24.11.2019 13:55
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.11.2019. Kielce. Uroczystość wręczenia medali „Pro Christo Rege Et Ecclesia”. Wyróżnienie odbiera Alojzy Przemyski z parafii w Sędziszowie

24.11.2019. Kielce. Uroczystość wręczenia medali „Pro Christo Rege Et Ecclesia”. Wyróżnienie odbiera Alojzy Przemyski z parafii w Sędziszowie
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Kielcach po raz drugi w historii wręczono medale „Pro Christo Rege Et Ecclesia” (Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła). Odznaczenia otrzymują osoby zaangażowane w posługę duszpasterską i katechetyczną oraz instytucje promujące kulturę chrześcijańską.

W tym roku wyróżnienia trafiły do trzech osób: Marianny Krawczyńskiej z parafii w Szczekocinach, Józefy Piechoty z parafii w Miechowie i Alojzego Przemyskiego z parafii w Sędziszowie.

Jak informuje Grzegorz Sęk, asystent Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej, medal „Pro Christo Rege Et Ecclesia” ma być podziękowaniem dla osób, które bezinteresownie i bez rozgłosu działają na rzecz Kościoła.

Marianna Krawczyńska, która odebrała odznaczenie, nie kryła wzruszenia.

- Nie spodziewałam się czegoś takiego w swoim życiu, że będę tak wyróżniona, że spotka mnie taki zaszczyt. Serce kołacze się ogromnie. Jest tyle osób, które według mnie bardziej zasłużyły na taką nagrodę - mówi.

Z kolei Alojzy Przemyski zadedykował wyróżnienie wszystkim osobom, które dbają o Kościół.

- Nie traktuję tego, jako wyróżnienia dla siebie. Wydaje mi się, że jest to medal dla całej masy osób, które służą Kościołowi, a na kogoś musiało trafić. Cieszę się, że moja skromna praca została dostrzeżona - podkreślił.

Podczas mszy dwudziestu wiernych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyło uroczyste ślubowanie.

Medal „Pro Christo Rege Et Ecclesia” został ustanowiony dekretem biskupa kieleckiego z inicjatywy Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej. Jest przyznawany co roku, podczas święta patronalnego Akcji Katolickiej, które przypada w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Reklama