Ptasie piękności prezentowane na wystawie w Sandomierzu

Data publikacji: 24.11.2019 08:10 / Data aktualizacji: 24.11.2019 12:51
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.11.2019 Sandomierz. Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Na zdjęciu: Szymon Zyła - prezes Sandomierskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego ze swoim ulubionym gołębiem garłaczem pomorskim

24.11.2019 Sandomierz. Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Na zdjęciu: Szymon Zyła - prezes Sandomierskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego ze swoim ulubionym gołębiem garłaczem pomorskim
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Prawie pół tysiąca ptaków można było oglądać na Wystawie Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, która odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.

Prezentowano 40 ras gołębi, w tym medalistów m.in. garłacze. Była także białogłówka elbląska, rasa którą po raz pierwszy pokazano w Sandomierzu.

- Po kilkuletniej przerwie zaprezentowano rysia polskiego. Majestatycznego, masywnego gołębia - poinformował Szymon Żyła prezes Sandomierskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych.

Jak twierdzi hodowla tych ptaków nie jest łatwa. Gołębie wymagają stałej kontroli stanu zdrowia, szczepień. Przez cały sezon podaje się pasze wysokiej jakości składające się z kukurydzy, grochu czy wyki.

Szymon Żyła powiedział, że rasowe gołębie przygotowywane są na wystawę niczym modelki na wybieg. Hodowcy usuwają zbędne piórka, myją pazurki. Za medalistów trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych.

- Wystawa jest ważnym wydarzeniem dla hodowców, ponieważ działa też giełda, na której można kupić gołębie i wymienić się doświadczeniami z hodowli - stwierdził Grzegorz Paluch, jeden z hodowców.

Jak dodał, z roku na rok ptaki wystawiane w Sandomierzu są coraz piękniejsze.

Na wystawie można też zobaczyć króliki rasy olbrzymy belgijskie. Hodowca Ireneusz Stępień z Sadłowic w powiecie opatowskim powiedział, że te króliki w ciągu roku osiągają wagę 8 kilogramów.

Króliki żywią się zieleniną, owsem, dobrze jest do diety dodać siano wtedy szybko rosną. Są hodowcy, którzy przyspieszają wzrost królików stosując granulaty, ale to drastycznie pogarsza jakość mięsa - dodał hodowca.

Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego została zorganizowana w Sandomierzu po raz 30.

Reklama