Dominikański larmiar i syberyjski czaroit hitem giełdy minerałów

Data publikacji: 24.11.2019 11:10
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.11.2019. Kielce. Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

24.11.2019. Kielce. Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Kieleckim Centrum Kultury trwa Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. To już 65. edycja tego wydarzenia. Do stolicy regionu przyjechało około 80 wystawców z całej Polski. Podczas wydarzenia można oglądać i kupić m.in. perły, bursztyny i korale.

Jak informuje Marek Szymczak z Gdańska, na jego stoisku można znaleźć kamienie, które są rzadko spotykane w sklepach.

- Larmiar występuje wyłącznie na Dominikanie. Ma przepiękny, błękitny kolor. Drugi to czaroit, który podobnie jak nasz krzemień pasiasty  występuje jedynie nad rzeką Czar na Syberii. To są kamienie, które w tym sezonie są najbardziej popularne i klientki pytają się o nie - zaznacza.

Jak dodaje, najdroższa biżuteria z tymi kamieniami na jego stoisku to bransoletka, która kosztuje w granicach 600-700 zł.

Na Giełdzie Minerałów regularnie pojawia się pan Maciej z wnuczkiem Wojtkiem. Jak mówili, to bardzo ciekawa impreza.

- Chcę w moim wnuczku zaszczepić ciekawość. Widzę, że on się bardzo tym interesuje, zawsze coś sobie wybierze, kupi. Ma w domu taki swój skarbiec - podkreśla.

Giełdzie towarzyszy wystawa osadów naciekowych ze skał dewońskich Gór Świętokrzyskich, przygotowana przez młodego zbieracza, członka Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych w Kielcach. Impreza potrwa do godziny 17.00.

Podobne wiadomości
Reklama