„Złocowianki" świętują 20-lecie powstania

Data publikacji: 24.11.2019 16:28
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jubileusz 20-lecia Koła Gospodyń Wiejskich „Złocowianki

Jubileusz 20-lecia Koła Gospodyń Wiejskich „Złocowianki"
Fot. Facebook/Koło Gospodyń Wiejskich Złocowianki

Jubileusz 20-lecia świętują panie z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich i z zespołu „Złocowianki" z miejscowości Złota.

Koło Gospodyń Wiejskich oficjalnie powstało w 2000 roku, chociaż panie udzielały się już rok wcześniej podczas dożynek. Wraz z kołem powstał ludowy zespół „Złocowianki". Paniami od początku opiekował się Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Złotej.

Założycielką koła, jak i zespołu, była Henryka Kozera. Pełniła funkcję przewodniczącej. Kierownikiem zespołu do 2015 roku była Gabriela Kłap. Obecnie zespołem kieruje Barbara Górniak.

Jolanta Piwowarska działa w kole od 20 lat. Jak mówi historia ich działalności jest bardzo długa.

- Początkowo przygrywał nam Wiesław Celuch na akordeonie, następnie znany z ludowej muzyki Adam Kocerba wraz nieżyjącym już skrzypkiem, nestorem Ponidzia - Stanisławem Muchą. Obecnie śpiewamy na podkładach - dodaje.

Z kolei Zdzisława Kurek do zespołu dołączyła 6 lat temu. Jak mówi, zespół m.in. nagrał płytę. Co roku panie przygotowują także wieńce dożynkowe.

- Jesteśmy w tym mistrzyniami. Wielokrotnie zajmowaliśmy pierwsze miejsca za najpiękniejszy wieniec zarówno na dożynkach powiatowych, jak i wojewódzkich. Chętnie uczestniczymy w warsztatach rękodzielniczych, chwalimy się zdolnościami kulinarnymi, promujemy gminę od 20 lat. Głównie występujemy na dożynkach gminnych, na „Powitaniu Lata”, „Święcie Ogórka”. Będziemy dalej podtrzymywać regionalne tradycje - mówi.

Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w głównej mierze powstało dzięki zaangażowaniu samych gospodyń. Zespół posiada piękne stroje ludowe, które nawiązują do regionu. Strój ten składa się z czerwonej spódnicy, zielonych gorsetów, haftowanej bluzki i czerwonych butów.

Początkowo koło liczyło 14 członkiń. Dziś jest ich około 20. Zmianie uległ również skład. Panie, z racji wieku, rezygnowały i odchodziły a na ich miejsce przychodziły nowe.

Reklama