W lasach gminy Stąporków zorganizowane grupy kradną stroisz jodłowy

Data publikacji: 24.11.2019 17:27
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Las w Niekłaniu Wielkim

Las w Niekłaniu Wielkim
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Leśnicy potwierdzają, że do procederu dochodzi najczęściej w dni świąteczne, a dopuszczają się go mieszkańcy sąsiednich powiatów.

Jacek Oleś, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Stąporków informuje, że złodzieje działają w grupie.

- Obserwujemy, że najczęściej są to grupy zorganizowane. Przyjeżdżają w kilka, kilkanaście osób. Ładują przygotowane wcześniej wiązki na samochód, po czym odjeżdżają - mówi leśnik.

Gałęzie jodłowe sprzedawane są kwiaciarniom. Ze stroiszu wykonywane są wieńce pogrzebowe i ozdoby świąteczne. Jak dodaje rzecznik, wandale ogołacają drzewa w krótkim czasie, co doprowadza do wymierania jodły.

W listopadzie, w czasie długiego weekendu, udało się zatrzymać kilka osób, które usiłowały wywieźć 4 metry sześcienne gałęzi samochodem dostawczym. Sławomir Wybański, komendant posterunku Straży Leśnej w Stąporkowie informuje, że złodzieje nie kradną w swoim regionie.

- Okazało się, że są to mieszkańcy gminy Bodzentyn i Łącznej. Sprawcy przyjeżdżają najczęściej na tzw. „występy gościnne”. Miejscowi nie dopuszczają się kradzieży stroiszu na terenie naszego nadleśnictwa - mówi strażnik.

Kradzież gałęzi jodły kwalifikowana jest jako wykroczenie za które grozi mandat do 5 tys. zł.

Tagi do tego wpisu
Reklama