Bp Nitkiewicz: Środowiska LGBT nie mogą narzucać większości swojego zdania

Data publikacji: 25.11.2019 09:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.11.2019. Sandomierz. Na zdjęciu: Krzysztof Nitkiewicz - biskup sandomierski

25.11.2019. Sandomierz. Na zdjęciu: Krzysztof Nitkiewicz - biskup sandomierski
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Trwa walka o rodzinę i wspólnym obowiązkiem Kościoła oraz rządzących jest troska o tę podstawową komórkę społeczną - powiedział na antenie Radia Kielce biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Podkreślił, że osoby, które jasno mówią o swoim przywiązaniu do tradycyjnych, chrześcijańskich wartości są narażone na krytykę.

- Żyjemy w świecie, w którym jeśli powiemy, że białe jest białe, a czarne czarne to ryzykujemy, że zostaniemy nazwani homofobami, rasistami, faszystami, itd. Widzimy, jak reagują niektóre środowiska, szczególnie lewicowe, gdy mówi się, że człowiek rodzi się albo mężczyzną, albo kobietą - mówił biskup.

Biskup podkreślił, że katolicy powinni szukać w chrześcijańskich źródłach informacji na temat chociażby ideologii gender.

- Nie można mówić, że najważniejsza jest rola społeczno-kulturowa płci, że zależy wszystko od tego, kim się dziś czuję - mówił hierarcha.

Gość Rozmowy Dnia przywołał też słowa papieża Franciszka o wojnie światowej, która toczy się, aby zniszczyć małżeństwo.

- Ono może być zniszczone nie za pomocą broni, ale za pomocą ideologii gender, tolerancji uniwersalnej i relatywizmu moralnego w stopniu absolutnym - wymieniał biskup.

Ordynariusz diecezji sandomierskiej przypomniał, że rodzice muszą troszczyć się o wzajemne dobre relacje, podejmować z dziećmi trudne tematy i szukać wspólnych rozwiązań. W przypadku trudności, każda rodzina może też szukać wsparcia w Kościele. W diecezji sandomierskiej we wszystkich dekanatach są Centra Pomocy Rodzinie z ekspertami do dyspozycji rodziców. W sumie w diecezji jest 25 takich punktów.

Obrona rodziny jest niezbędna we współpracy z władzami państwowymi, wojewódzkimi i samorządowymi.

- Jednoczymy się razem, aby pomóc rodzinie - dodał biskup, odnosząc się do konferencji „Solidarni z Rodziną”, która odbyła się w sobotę w Sandomierzu. Głównym tematem było wychowanie seksualne. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej. W spotkaniu poza duchownymi wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy.

25.11.2019. Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): Grażyna Szlęzak-Wójcik - Radio Kielce i Krzysztof Nitkiewicz - biskup sandomierskiFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama