Rządowe miliony dla skarżyskiego MESKO

Data publikacji: 26.11.2019 14:58 / Data aktualizacji: 27.11.2019 11:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.11.2019. Skarżysko-Kamienna. Podpisanie umowy dotyczącej dokapitalizowania MESKO. Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki

27.11.2019. Skarżysko-Kamienna. Podpisanie umowy dotyczącej dokapitalizowania MESKO. Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

400 milionów złotych z budżetu państwa trafi do skarżyskich zakładów Mesko. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje rozwojowe w zakładach wchodzących w skład spółki. Umowę pomiędzy Skarbem Państwa, a Polską Grupą Zbrojeniową podpisali w Skarżysku: premier Mateusz Morawiecki i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef rządu stwierdził, że to istotny krok do zapewnienia bezpieczeństwa Polski, poprzez zwiększanie potencjału polskiej zbrojeniówki.

- Dzisiejsza umowa, jest przełomową i jedną z najważniejszych w ostatnich latach. Pozwala nam bowiem na produkcję nowoczesnej amunicji - stwierdził premier.

Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że takie działania pozwalają nam zwiększyć siłę i sprawność polskiej armii. Zapowiedział, także pracę nad wznowieniem produkcji nitrocelulozy przez polskie zakłady zbrojeniowe.

- W przeszłości była ona produkowana w Polsce jako podstawowy składnik amunicji. Zaprzestano tego w III RP. Dziś rozmawiamy o tym, aby na wielu polach odtwarzać zdolności produkcyjne. Będziemy także kontynuować rozmowy na ten temat z PGZ i Mesko - zaznaczył.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, skarżyskie zakłady MESKO są solidna marką na mapie polskiego przemysłu zbrojeniowego.

- Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze, a jego wyposażenie jest stale modernizowane. Dlatego też m.in. zestawy przeciwlotnicze i przeciwpancerne, czy amunicja to produkty MESKO, które trafiają do naszej armii - mówił szef resortu obrony.

W jego opinii, podpisana dziś umowa przywraca zdolności produkcyjne zakładów MESKO.

- To bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju, gdyż Wojsko Polskie powinno być zawsze wyposażane w sprzęt z naszego rodzimego przemysłu zbrojeniowego. To fundament bezpieczeństwa państwa - mówił.

Łączna kwota zwiększenia kapitału PGZ wyniesie 436 mln zł. To pieniądze z budżetu państwa i wkład własny spółki. Zostaną wykorzystane na realizację w latach 2019-2022 projektów związanych z wytwarzaniem prochu, amunicji oraz rakiet.

Inwestycje w zakładzie w Pionkach obejmą wprowadzenie nowoczesnych technologii, związanych z produkcją prochu oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego.

Reklama