Idą lepsze czasy dla muzeum. Placówka z ministerialnym wsparciem

Data publikacji: 27.11.2019 18:13
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.11.2019. Sandomierz. Sesja Rady Powiatu Sandomierskiego

27.11.2019. Sandomierz. Sesja Rady Powiatu Sandomierskiego
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W grudniu zostanie podpisana umowa z ministerstwem kultury dotycząca współfinansowania Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Jak informuje poseł PiS Marek Kwitek, ta ważna uroczystość odbędzie się w Warszawie.

27.11.2019. Sandomierz. Na zdjęciu: Poseł Marek KwitekFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Umowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Nowe rozwiązania poprawią sytuację finansową Muzeum Okręgowego, które zawsze pod koniec roku boryka się z problemami finansowymi. Tym razem zabrakło prawie 500 tys. zł przede wszystkim na wypłatę pensji dla pracowników i rozliczenie rachunków za media.

Dyrektor Muzeum Okręgowego Dominik Płaza wystąpił do organów prowadzących tę placówkę o zwiększenie dofinansowania. Radni powiatowi na sesji zgodzili się przekazać do Muzeum dodatkowych 50 tys. zł. Starosta Marcin Piwnik powiedział, że w przyszłym roku starostwo będzie w większym stopniu dofinansowywać sandomierskie muzeum. Rocznie ta kwota wynosić będzie 350 zł.

Warunkiem przystąpienia ministerstwa kultury do grona podmiotów współfinansujących Muzeum Okręgowe w Sandomierzu było zwiększenie dotacji przez trzy samorządy: miejski, powiatowy i wojewódzki. Na początku listopada miasto dało Muzeum Okręgowemu ponadplanowe 100 tys. zł, a sejmik województwa świętokrzyskiego wsparł tę placówkę kultury dodatkowymi 50 tys. zł.

W przyszłym roku dzięki wsparciu ze strony ministerstwa kultury i zwiększonym dotacjom samorządowym budżet sandomierskiego muzeum zwiększy się dwukrotnie. Będzie wynosić 2 mln zł rocznie.

27.11.2019. Sandomierz. Na zdjęciu: Marcin Piwnik - starosta sandomierskiFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama