Kielecka Caritas świętuje 30-lecie

Data publikacji: 28.11.2019 07:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Caritas Diecezji Kieleckiej

Kielce. Caritas Diecezji Kieleckiej
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Mszą świętą w kieleckiej katedrze o godzinie 10.00 rozpoczną się obchody 30-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej. Nabożeństwu przewodniczyć będą kieleccy biskupi. Następnie w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się jubileuszowa gala, podczas której podsumowane zostaną działania kieleckiej Caritas. Wręczone zostaną również medale biskupa kieleckiego za szczególne osiągnięcia w pracy charytatywnej.

Jak wspomina ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, pierwszym działaniem na dużą skalę była organizacja kolonii dla dzieci. W latach 90. ubiegłego wieku z tej formy wsparcia co roku korzystało około 2 tys. osób.

- Obecnie na kolonie wyjeżdża około 600 dzieci. Natomiast znacząco rozwinęliśmy bazę świetlic środowiskowych, których jest już 11, w tym ognisko wychowawcze - mówi.

W strukturze kieleckiej Caritas jest także kilkanaście placówek leczniczych i opiekuńczych. To m.in. poradnie, dwa hospicja, domy pomocy społecznej, dzienne domy seniora, schroniska dla bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej, czy mieszkania wspierane.

Jak dodaje ksiądz Stanisław Słowik, z pomocy kieleckiej Caritas rocznie korzysta około 35 tys. osób.

- Bywają osoby, czy rodziny, które korzystają z naszej pomocy przez kilkanaście lat. Bywają też sytuacje, gdy ktoś o pomoc poprosi kilka razy, potem problem zostaje załagodzony i dalej radzi sobie we własnym zakresie - dodał ksiądz Stanisław Słowik.

Caritas zatrudnia ponad tysiąc pracowników oraz blisko 3 tys. wolontariuszy.

Reklama