Biskup Piotrowski: nie mamy innej propozycji poza Chrystusem

Data publikacji: 28.11.2019 08:31 / Data aktualizacji: 28.11.2019 10:33
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup Jan Piotrowski

Biskup Jan Piotrowski
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Nie ma innej propozycji poza Chrystusem. To On jest sensem chrześcijaństwa - powiedział na antenie Radia Kielce biskup kielecki Jan Piotrowski, zapytany o to, czy Kościół powinien konkurować z atrakcyjnymi ofertami świata. Jutro ordynariusz będzie obchodził piątą rocznicę ingresu.

Jak przyznał, dziś nie tylko Kościół, ale także cały świat boryka się z wieloma problemami.

- Jesteśmy poddawani różnym procesom obyczajowym i kulturowym. Jednym z nich jest kryzys autorytetu. To skutkuje m.in. tym, że młodzież przechodzi kryzys wiary i odchodzi od Kościoła - powiedział.

Czy Kościół może konkurować z atrakcjami tego świata?

- Jezus jest ten sam wczoraj, dziś i na zawsze. I my nie mamy innej propozycji, bo sensem chrześcijaństwa i naszej wiary jest Jezus Chrystus - stwierdził biskup.

Jednocześnie dodał, że nie zwalnia to głoszących Słowo Boże od atrakcyjności przekazu. Musi on przybierać w parafiach różne formy, by ubogacać naszą wiarę.

Gość Radia Kielce przypomniał, że za wychowanie młodego pokolenia i przekazywanie wiary odpowiedzialni są wszyscy. To nie jest tylko sprawa duchownych i Kościoła.

- Za wychowanie odpowiedzialna jest przede wszystkim rodzina. Dobry dom to dobre obyczaje. Dobry dom to dobra szkoła życia. Rodzice muszą mieć świadomość tej odpowiedzialności i nie ulec pokusie, którą młodzież wyraża krótkim zdaniem – „daj mi święty spokój”. Ze świętego spokoju w żadnej przestrzeni życia nic dobrego nie wynika - stwierdził biskup.

Ordynariusz zapowiedział także, że w przyszłym roku w diecezji kieleckiej odbędą się obchody 850-lecia katedry.

- To będzie okazja, by sięgać do korzeni naszej wiary - podkreślił.

Reklama