Mieszkańcy są zdeterminowani. Znów zablokowali drogę

Data publikacji: 28.11.2019 11:45
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.11.2019. Sielec Biskupi. Protest przeciwko budowie biogazowni

28.11.2019. Sielec Biskupi. Protest przeciwko budowie biogazowni
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Protest przeciwko budowie biogazowni w Sielcu Biskupim w gminie Skalbmierz nabiera rozmachu. Zdesperowani mieszkańcy nie odpuszczają. Dziś po raz kolejny na znak protestu przez półtorej godziny blokowali drogę wojewódzką Sielec Biskupi - Topola. Po trasie poruszało się kilkanaście ciągników, które spowalniały ruch pojazdów.

Mieszkańcy podtrzymują zdanie, że budowa elektrociepłowni wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i wzmożonym ruchem samochodów. Nie przekonało ich spotkanie z inwestorem. Mirosław Płatek podkreśla, że nie ufają inwestorowi i nie wierzą w jego argumenty o korzyściach płynących z inwestycji.

- Inwestor patrzy tylko na swój interes. U nas nie ma rolników, którzy są nastawieni na produkcję zwierzęcą. Tym bardziej nie ma rolników, którzy na szeroką skalę uprawiają kukurydzę, czyli produkt, który mogliby oddawać do zakładu - mówi Mirosław Płatek.

Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza Skalbmierza, podkreśla, że gmina cały czas wspiera mieszkańców. Władze doceniają ich determinację i zaangażowanie. Jak dodaje, inwestor został zobowiązany do przesłania informacji i deklaracji na piśmie związanej z prowadzeniem elektrociepłowni.

- Decyzja środowiskowa zostanie wydana pod koniec grudnia na podstawie ekspertyzy przygotowanej przez naukowców Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - dodaje.

Przypomnijmy, że od października przeciwnicy biogazowni regularnie raz w tygodniu wychodzą na drogę, aby wyrazić swoje niezadowolenie z planowanej inwestycji.

Reklama