Doktoranci idą do... szkoły

Data publikacji: 28.11.2019 13:52
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.11.2019. Kielce. Inauguracja szkoły doktorskiej w UJK połaczona z wręczeniem dyplomów doktorskich i habilitacyjnych

28.11.2019. Kielce. Inauguracja szkoły doktorskiej w UJK połaczona z wręczeniem dyplomów doktorskich i habilitacyjnych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Doktorantów ma być mniej, ale za to karierę naukową będą w ten sposób kontynuować najlepsi młodzi naukowcy. To idea, która przyświecała powołaniu szkół doktorskich w polskich uczelniach. Taka szkoła została oficjalnie otwarta w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

W szkole kształcić się będzie 21 doktorantów, a jej dyrektorem został fizyk, profesor Francesco Giacosa.

- Doktorant ma zapewnione wynagrodzenie, nie jest już tak, jak w latach poprzednich, gdzie musiał co roku starać się o jakieś stypendium. Teraz doktoranci są traktowani bardziej jako pracownicy naukowi. Jest ich na pierwszym roku trzy razy mniej niż w latach ubiegłych, ale są dla uczelni znacznie ważniejsi - twierdzi dyrektor.

Miesięczne stypendium, które otrzymuje słuchacz szkoły doktorskiej to ponad 2 tys. zł. Po dwóch latach może ono wzrosnąć do około 3,5 tys. zł. Tomasz Sikorski, który właśnie rozpoczął studia doktoranckie, pozytywnie ocenia powołanie szkoły.

- Stypendium na pewno bardzo pomoże studentom. Będziemy mogli skupić się bardziej na rozwoju naukowym, zamiast na prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Badania, wyjazdy, konferencje to wszystko są kosztowne sprawy - mówi Tomasz Sikorski. On sam zamierza prowadzić badania analizujące wpływ aktywności fizycznej na starzenie się komórek.

Oprócz inauguracji szkoły doktorskiej w UJK odbyło się również uroczyste wręczenie dyplomów nowym doktorom i doktorom habilitowanym.

adv adv
Wiadomości
Reklama