30 lat pomagania potrzebującym

Data publikacji: 28.11.2019 13:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 28.11.2019. Obchody 30-lecia kieleckiej Caritas. Msza święta.

Kielce. 28.11.2019. Obchody 30-lecia kieleckiej Caritas. Msza święta.
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jubileusz 30-lecia świętuje Caritas Diecezji Kieleckiej. Organizacja od trzech dekad pomaga osobom potrzebującym, samotnym starszym i niepełnosprawnym.

Jak przyznał ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor organizacji, przez trzydzieści lat udało się pomóc tysiącom potrzebującym, ale wciąż są osoby, które nadal liczą na to wsparcie.

- Wiele dzieł udało nam się zrealizować, ale wiele też przed nami. Przy tej okazji chcielibyśmy zachęcić do dalszej współpracy, bo jak Pan Jezus zapewniał „ubogich zawsze mieć będziecie”. Dlatego pracy w Caritas zawsze jest wiele. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kilku projektów. To chociażby szkoła w Gorzkowie, której przebudowę chcemy dokończyć do końca tego roku - dodał ksiądz Stanisław Słowik.

Organizacja prowadzi 75 placówek oraz realizuje około stu różnych projektów okresowych. Zatrudnia około tysiąca osób i współpracuje z trzema tysiącami wolontariuszy.  Od kilkunastu miesięcy wolontariuszkami są Julia i Wiktoria ze Szkoły Podstawowej w Promniku.

- Podczas zbiórek dyżuruję w sklepach, a później tę żywość pomagam rozwozić do osób starszych. Wiem, że to jest to dla nich realna pomoc - dodaje.

Jak powiedziała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Caritas Diecezji Kieleckiej realizuje wiele inicjatyw nie tylko dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale także małopolskiego, np. w Miechowie.

- To są piękne dzieła, bo to są i mieszkania wspierane, świetlice środowiskowe, domy pomocy społecznej, czy hospicja. To bardzo dobrze, że są ludzie tak zaangażowani w pomoc drugiemu człowiekowi - dodała Renata Janik.

- Caritas Diecezji Kieleckiej, to historie wielu ludzi, których łączyła i łączy jedna idea - pomagać innym i nieść tę pomoc w duchu Ewangelii - powiedział Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Nasza Caritas to lider w skali kraju w różnego rodzaju inicjatywach. Powinniśmy być pod wrażeniem i mieć w sercu tych wszystkich ludzi, którzy realizują to wielkie dzieło miłosierdzia i wsparcia potrzebujących - dodał Krzysztof Słoń.  

- To piękny jubileusz bardzo szczególnej i wyjątkowo szlachetnej instytucji - powiedział z kolei Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego. 

- Kielecka Caritas w sposób szczególny wpisuje się w życie całego województwa świętokrzyskiego. Ludzie, którzy pracują w tej organizacji mają wielkie serca, chętne do pomocy bliźniemu. Zawsze będziemy wspierać kielecką Caritas, gdy to będzie potrzebne i gdy środki będą nam na to pozwalać - dodał Andrzej Pruś.  

Caritas Diecezji Kieleckiej, to największa organizacja charytatywna w województwie świętokrzyskim. Tylko w ubiegłym roku pomogła około 35 tys. osób.

Podczas uroczystości wręczone zostały również medale biskupa kieleckiego Beati Misericordes, za szczególne osiągnięcia w pracy charytatywnej. Trafiły do rąk długoletnich pracowników Caritas Diecezji Kieleckiej z Rataj, Miechowa i Charsznicy. Z kolei okolicznościowe statuetki otrzymali m.in. Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty oraz Janusz Knap - prezes zarządu Polskiego Radia Kielce.

adv adv
Wiadomości
Reklama