Rozpoczęło się liczenie i obrączkowanie ptaków

Data publikacji: 28.11.2019 14:20
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.11.2019 Kielce. Obrączkowanie ptaków w ramach akcji „Karmnik”

28.11.2019 Kielce. Obrączkowanie ptaków w ramach akcji „Karmnik”
Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

W ubiegłym roku zimą zaobrączkowano 150 ptaków, teraz w jednym dniu już 30, najczęściej sikory bogatki. W siedzibie Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach rozpoczęło się liczenie i obrączkowanie ptaków. To część ogólnopolskiej akcji „Karmnik”.

Wzięli w niej udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 5 w Kielcach, którzy nie kryli, że liczenie ptaków to według nich świetna lekcja przyrody. Dzieci opowiadały, że ptaki najpierw zostały złapane w siatkę ornitologiczną, a następnie mierzone i wypuszczone. Niektórzy uczniowie przyznawali, że pierwszy raz oglądali ptaki z tak bliskiej odległości.

- Obrączkowanie ptaków już po raz drugi odbywa się w Kielcach zimą. To czas, kiedy zaczynają przylatywać do karmników, co postanowili wykorzystać ornitolodzy - mówi Magdalena Bieńka-Michalik, kierownik do spraw edukacji w zespole parków.

Dodaje, że obrączkowanie robi się po to, by dowiedzieć się, jak migrują ptaki. Z tegorocznych obserwacji już wynika, że jeden ptak, który został zaobrączkowany w ubiegłym roku, w dalszym ciągu przebywa w okolicy.

W kieleckich lasach, zimą najczęściej spotyka się sikory bogatki.

- Ten gatunek dominuje w całej Polsce - mówi przyrodnik i ornitolog Damian Czajka ze Stowarzyszenia Most.

Dodaje, że zaobrączkowano też kowaliki, sikorki modraszki, sikorki ubogie i raniuszki.

Z nadejściem mrozów przylecą kolejne gatunki ptaków: dzwońce, grubodzioby i gile. Sporo ptaków też odleci lub już to zrobiło. Damian Czajka podkreśla jednak, że gatunki ptaków, które wydają nam się rodzime, w czasie zimy przylatują do Polski z innych krajów.

- Duża część sikor, które wylęgły się Polsce odlatuje na południe, natomiast przylatują do nas inne, z Białorusi czy Ukrainy. Dla nich zima w naszych warunkach jest po prostu łagodniejsza - dodaje.

Akcja potrwa do końca lutego.

Reklama