Inspekcja handlowa kontroluje piece sprzedawane w sklepach

Data publikacji: 28.11.2019 14:29
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kontrolerzy chcą wykluczyć z obrotu urządzenia, które nie spełniają norm ekologicznych. Jak się okazuje, tzw. „kopciuchy” wciąż są w obiegu, o czym dotkliwie przekonała się nasza słuchaczka - pani Irena. Wymieniała piec w ramach programu „Czyste Powietrze”, ale nie dostała refundacji.

Pani Irena relacjonuje, że w momencie składania wniosku, urzędnicy zapewniali, że koszty inwestycji zostaną zwrócone. Problem w tym, że kupując nowy piec wybrała model niespełniający wymogów programu, dlatego zwrot kosztów jej nie przysługuje. Zakup pieca, kosztował ponad 6 tys. złotych.

- Już wiem, że pieniędzy nie odzyskam i będę musiała spłacać pożyczkę, którą zaciągnęłam. Niech mój przykład będzie przestrogą dla innych, którzy będą chcieli skorzystać z programu - mówi Radiu Kielce pani Irena.

Tomasz Rosa z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska nie ukrywa, że w takiej sytuacji nie jest w stanie pomóc wnioskodawcy. Urzędnik radzi, aby podczas zakupu nowego kotła zwracać uwagę na certyfikaty załączone do pieców oraz zweryfikować, czy wybrane urządzenie jest uwzględnione w programie. Informacje można znaleźć na stronie internetowej funduszu.

- Nie jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialności za sprzedawców, którzy handlują piecami niekwalifikującymi się do „Czystego Powietrza”. Wskazaliśmy listę urządzeń, które spełniają wymagania - powiedział urzędnik.

Aby uniknąć takich sytuacji, kontrole pieców sprzedawanych w sklepach będą prowadzić inspektorzy inspekcji handlowej - informuje Wojciech Kobylarz z PIH.

- Po zmianach w przepisach, w obrocie mogą znajdować się tylko i wyłącznie kotły piątej generacji, czyli górnego spalania. Pozostałe nie mogą być już wprowadzane do sprzedaży. Będziemy kontrolować producentów. Piece będą zabierane do laboratorium. Sprawdzimy czy spaliny mieszczą się w odpowiednich parametrach - dodaje Wojciech Kobylarz.

Kontrolowane będą także internetowe oferty sprzedaży kotłów niespełniających norm emisyjnych.
Program „Czyste Powietrze” cieszy się w naszym województwie bardzo dużą popularnością.

Umowy podpisano już z 4000 tys. mieszkańców.

Podobne wiadomości
Reklama