Drożej za żłobek w Sandomierzu

Data publikacji: 29.11.2019 15:41
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.11.2019. Sandomierz. Sesja Rady Miasta Sandomierza

29.11.2019. Sandomierz. Sesja Rady Miasta Sandomierza
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

300 złotych miesięcznie za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobkach samorządowych zapłacą od nowego roku rodzice w Sandomierzu. Podczas sesji radni przegłosowali podwyżkę tej stawki o 50 złotych w stosunku do obecnie obowiązującej.

Wprowadzenie takiego projektu uchwały na sesję ma związek z tym, że w Sandomierzu powstaje drugi żłobek samorządowy. Rozpocznie pracę od 2 stycznia.

- Należało przyjąć wysokość stawek jednakowych dla obu placówek. Oprócz tego, w związku z tym, że chcemy obniżyć koszty, jakie ponosi gmina w związku z utworzeniem drugiego żłobka, podnosimy opłatę o 50 złotych - powiedział burmistrz Marcin Marzec.

Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec uważa, że nie jest to wygórowana kwota biorąc pod uwagę, że rodzice korzystają z programów rządowych takich, jak np. 500 plus oraz innych. Poza tym, jego zdaniem, możliwość oddania dziecka do żłobka zachęci rodziców do powrotu do pracy, co poskutkuje zwiększeniem dochodów w jeszcze większym stopniu.

Pierwszy żłobek samorządowy powstał w Przedszkolu nr 5, a teraz dobiega końca wyposażanie placówki w Przedszkolu nr 6. Przyjętych tam zostanie 27 dzieci. Gmina na utworzenie drugiego żłobka otrzymała dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w Kielcach w kwocie 720 tys. zł.  Pozostałe środki, czyli 130 tys. zł dołożyła z własnego budżetu.

Reklama