W Busku najmłodsi pływali pod okiem mistrza

Data publikacji: 30.11.2019 13:56 / Data aktualizacji: 30.11.2019 16:24
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.11.2019. Busko-Zdrój. Obchody 15-lecia MUKS UNIA połączone z Ogólnopolskimi Zawodami Pływackimi o Puchar Starosty Buskiego

30.11.2019. Busko-Zdrój. Obchody 15-lecia MUKS UNIA połączone z Ogólnopolskimi Zawodami Pływackimi o Puchar Starosty Buskiego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

225 dzieci wzięło udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Starosty Buskiego. Zmaganiom na Pływalni Miejskiej im. Stefana Komendy w Busku-Zdroju przyglądał się Paweł Korzeniowski - polski pływak, wielokrotny rekordzista, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata.

Olimpijczyk podkreśla, że pływanie to jedna z dyscyplin sportowych, która rozwija ponad 90 proc. mięśni. To również jedna z niewielu dyscyplin zaliczanych do tzw. mało kontuzjogennych. Co więcej, uczy pewności siebie i warto ją uprawiać, chociażby ze względów zdrowotnych. Sportowiec dodaje, że sam zaczął pływać ze względu na wadę postawy.

- W dzieciństwie miałem skrzywienie kręgosłupa, a pływanie było zalecane mi przez lekarza. Po pewnym czasie przerodziło się w ogromną pasję. Dzisiaj zachęcam wszystkich do uprawiania tego sportu - mówi Paweł Korzeniowski.

Sportowiec zauważa, że basen w Busku-Zdroju to bardzo dobry, sześciotorowy obiekt, z którego może korzystać każde dziecko, niezależnie od wzrostu i wagi.

- Warto ćwiczyć, bo sport to zdrowie - mówi olimpijczyk.

Paweł Korzeniowski zdradził, że wrócił do pływania, bo chce po raz kolejny wziąć udział w olimpiadzie w Tokio. Byłaby to jego piąta olimpiada. Byłaby to pierwsza taka sytuacja w historii sportu środowiska pływackiego.

- Pływanie uczy systematyczności i uczciwej rywalizacji. To trudny sport, ale treningi dają bardzo dobre efekty, co widać po zawodnikach - mówi z kolei Adrian Szumilas, trener Unii Busko-Zdrój, który pracuje od pierwszego dnia od założenia klubu.

- Mamy się czym pochwalić, mamy kilkanaście medali mistrzostw Polski, kilkadziesiąt finałów mistrzostw Polski, zawodników, którzy reprezentowali kraj i bardzo dużo osób, które nauczyły się tu pływać - zaznacza trener.

Wojciech Papier, prezes Klubu Sportowego Unia przypomina, że klub powstał w 2004 roku dzięki porozumieniu zawodników, rodziców oraz działaczy buskich klubów pływackich. W 2005 roku klub uzyskał licencję Polskiego Związku Pływackiego.

- Szkolimy około 60 zawodników w wieku od 7 do 14 lat, którzy odnoszą sukcesy na szczeblu wojewódzkim. Zawodnicy klubu od wielu lat z sukcesami rywalizują w klasyfikacjach indywidualnych i drużynowych Małej i Dużej Ligi Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej, cyklu zawodów organizowanych dla dzieci i młodzieży w różnych miastach województwa świętokrzyskiego - dodaje.

W tym roku Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Unia w Busku-Zdroju obchodzi 15-lecie istnienia.

Reklama