Najstarsze osiedle w Sędziszowie przejdzie termomodernizację

Data publikacji: 30.11.2019 15:14
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.11.2019 Sędziszów. Osiedle Drewniane

30.11.2019 Sędziszów. Osiedle Drewniane
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Bloki na osiedlu Drewnianym w Sędziszowie w przyszłym roku przejdą gruntowną termomodernizację. To najstarsze osiedle w mieście, które wybudowane zostało przez Niemców w latach 1942-1943. Obecnie są tu cztery bloki.

- Całe osiedle ujęte jest w ewidencji świętokrzyskiego konserwatora zabytków, dlatego zgodnie z ostatnią jego decyzją bloki pozostaną obite drewnianymi deskami - poinformował Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa.

30.11.2019 Sędziszów. Osiedle DrewnianeFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jak dodał, początkowo planowano, aby w trakcie remontów budynki pokryte zostały nowoczesną elewacją z nowymi tynkami, jednak konserwator zabytków zdecydował o pozostawieniu drewnianej elewacji. W tym celu trzeba było zmieniać projekt, aby odtworzyć elewację w takim stylu, w jakim jest obecnie. Podjęto decyzje, iż częściowo deski, które obecnie pokrywają bloki zostaną odnowione, a częściowo położone zostaną nowe. Ponadto bloki zostaną docieplone. Wymienione będą dachy, okna i drzwi.

Jak dodał włodarz gminy, na termomodernizację gmina Sędziszów pozyskała pieniądze z RPO. Inwestycja miała kosztować ponad 1,9 mln zł, jednak po tym, jak świętokrzyski konserwator zabytków zdecydował o pozostawieniu drewnianej elewacji, koszty mogą wzrosnąć o kilkaset tysięcy. 

30.11.2019 Sędziszów. Osiedle DrewnianeFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Po przeprowadzeniu termomodernizacji planowane jest również wybudowanie nowych chodników.

Na osiedlu Drewnianym w 58 lokalach mieszka około 150 osób. Przed laty było tam 11 bloków. O wyburzeniu 7 zdecydowało jeszcze PKP, czyli były właściciel osiedla.

adv adv
Wiadomości
Reklama