Oratorium o Męczennikach Sandomierskich w niedzielę w Stalowej Woli

Data publikacji: 30.11.2019 16:58
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Premiera Oratorium o Męczennikach Sandomierskich

Premiera Oratorium o Męczennikach Sandomierskich
Krzyżtopór. 30.06.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany” - to tytuł Oratorium o Męczennikach Sandomierskich, które w niedzielę (1.12) można będzie usłyszeć w Stalowej Woli - jednym z największych miast diecezji sandomierskiej. Prapremiera tego utworu miała miejsce 30 czerwca 2018 roku w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Oratorium powstało z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej.

Zdaniem biskupa sandomierskiego, Krzysztofa Nitkiewicza, chrześcijaństwo, które nie oddziałuje na kulturę jest płytkie, stąd pomysł na oratorium.

- Będziemy mogli jeszcze raz wsłuchać się w tę opowieść o dziejach Sandomierza. Ojcami duchowymi naszego chrześcijaństwa, naszej wiary i kultury są w dużym stopniu dominikanie, którzy w XII wieku oddali swoje życie za Chrystusa, razem z mieszkańcami Sandomierza, którzy także znaleźli się w gronie tych męczenników. Im wszystkim poświęcony jest ten koncert - powiedział biskup Nitkiewicz.

Prapremiera Oratorium o Męczennikach Sandomierskich zgromadziła w Krzyżtoporze prawie 500 osób. Autorem libretta jest ksiądz Krzysztof Lechowicz. Muzykę do Oratorium o Męczennikach Sandomierskich skomponowali krakowscy muzycy - Piotr Pałka i Hubert Kowalski.

Koncert w Stalowej Woli rozpocznie się o godzinie 19.00 w Miejskim Domu Kultury.

adv adv
Wiadomości
Reklama