Kolejny wóz bojowy trafił do strażaków z gminy Skalbmierz

Data publikacji: 30.11.2019 19:59
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.11.2019 Topola. Przekazanie nowego wozu dla OSP

30.11.2019 Topola. Przekazanie nowego wozu dla OSP
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Nowy, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy trafił na wyposażenie jednostki OSP Topola w gminie Skalbmierz. Jak informuje Tomasz Fakowski, naczelnik OSP, na wyposażeniu jednostki w Topoli od 2004 roku znajduje się m.in. 40-letni Star 244. Druhowie dysponują również 30-letnim pojazdem marki Volkswagen Transporter. I to ten zostanie zastąpiony przez nowy nabytek.

- To pojazd techniczny marki Opel wyposażony w zbiornik o pojemności 1000 litrów wody. Przeznaczony do wyjazdów do wypadków, usuwania skutków powodzi czy wiatrołomu - dodaje naczelnik.

Burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz Marek Juszczyk mówi, że zakup nowego samochodu dla jednostki to kolejny priorytet. Dodał, że nie ma lepszych inwestycji niż takie, które dotyczą bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, po raz kolejny udało się wspólnymi siłami uzyskać dotacje i dokonać zakupu drugiego w tym roku wozu specjalnego dla druhów.

- Liczę, że będzie on służył wszystkim mieszkańcom naszej gminy - podkreśla Marek Juszczyk.

Zakup pojazdu był możliwy dzięki 99 proc. dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, w ramach której przekazano gminie Skalbmierz 297 tys. zł.

Jak podkreśla Mariusz Gosek, członek zarządu województwa, ochotnicze straże pożarne nie tylko uczestniczą w gaszeniu pożarów, ale i akcjach ratunkowych przy powodziach czy różnego rodzaju klęskach żywiołowych.

- Struktura działalności OSP jest bardzo szeroka głównie w Topoli, gdzie wystąpiła potrzeba wzmocnienia jednostki poprzez m.in. zakup sprzętu - dodaje.

Koszt wozu to 300 tys. zł. Symboliczne powitanie nowego wozu zakończyło integracyjne spotkanie w miejscowej strażnicy.

OSP TOPOLA
Została utworzona w 1920 roku. Wówczas członkowie zarządu i druhowie za własne pieniądze kupili sobie mundury, hełmy, pasy. Właściciele majątku przekazali plac pod remizę w miejscu, gdzie obecnie znajduje się parking koło kościoła.
Pieniądze na budowę strażnicy zebrano od mieszkańców wsi. Wyposażenie drużyny OSP składowało się w owym czasie z sikawki ręcznej ssąco-tłoczącej oraz 40-metrowego węża do tej pompy.
W 1925 roku drużyna OSP zorganizowała zespół artystyczny, który występował dla mieszkańców Topoli. Za uzyskane dochody zakupiono wóz konny pod sikawkę, trzy wozy dwukołowe jednokonne oraz drabinę Szczerbowskiego.
Podczas okupacji w OSP Topola nastąpiły zmiany organizacyjne. Na mocy zarządzenia władz niemieckich zlikwidowany został zarząd.
Po okupacji powrócono do zasad przedwojennych. W 1945 roku na zebraniu wyborczym postanowiono rozpocząć działania zamierzające do budowy remizy. Na lokalizację wybrano miejsce o dworskich czworakach. Budowę ukończono w 1960 roku. W 2009 roku został przeprowadzony generalny remont.

adv adv
Wiadomości
Reklama