Pawłowskie „Sołtyski” kultywują tradycje regionu świętokrzyskiego

Data publikacji: 30.11.2019 21:13
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
30.11.2019 Pawłów. Ósma rocznica powstania zespołu „Sołtyski”

30.11.2019 Pawłów. Ósma rocznica powstania zespołu „Sołtyski”
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Zespół folklorystyczny „Sołtyski” z Pawłowa świętuje 8. rocznicę istnienia. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w Andrzejki 2011 roku. Pomysł założenia zespołu narodził się u dwojga sołtysów z gminy Pawłów - Genowefy Bies i Wojciecha Jóźwika.

- Początkowo grupa miała się składać z sołtysów działających na terenie gminy, ale z czasem rozrosła się o kolejne osoby. Obecnie liczy ich 18 i rozszerza swoją działalność - przypomina kierownik zespołu Agnieszka Banasik.

 Z grupy folklorystycznej wyłonił się zespół pieśni i tańca. Jest w nim siedem par tańczących oraz czteroosobowa kapela. Nad choreografią czuwa Małgorzata Wyderska, która pracuje z wieloma zespołami ludowymi. Zdaniem dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Macieja Bidzińskiego, coraz wyraźniej tworzy się gminna estrada folkloru.

30.11.2019 Pawłów. Ósma rocznica powstania zespołu „Sołtyski”Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Inspiracje repertuarowe „Sołtyski” czerpią z doświadczenia Bogusława Sitka, znawcy folkloru świętokrzyskiego. Podczas spotkania jubileuszowego przypomniał, że w okolicach Pawłowa stykały się dwa duże subregiony kulturowe, czyli sandomierski i świętokrzyski. Przypominał, że na odpust świętego Jana zjeżdżali tu sandomierscy chłopi w białych sukmanach oraz miejscowi - w brązowych. Te tradycje styku kultur od lat bada i opisuje, a „Sołtyskom” podpowiada w zakresie doboru utworów. Jest także autorem scenariuszy pokazów obrzędowych. Wśród nich są na przykład „kusoki”, czyli ostatki na świętokrzyskiej wsi.

Reklama