Dobra wiadomość dla młodych rodziców z gminy Górno

Data publikacji: 01.12.2019 08:11 / Data aktualizacji: 01.12.2019 16:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.12.2019 Cedzyna. Nowy żłobek. Uroczyste otwarcie

01.12.2019 Cedzyna. Nowy żłobek. Uroczyste otwarcie
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Cedzynie otwarty został żłobek. To druga tego typu placówka na terenie gminy Górno. W obiekcie jest miejsce dla 48 dzieci.

Na parterze budynku przygotowano m.in. dwa oddziały żłobka z sanitariatami, aneks kuchenny, pokój socjalny oraz pomieszczenia biurowe. Z kolei na pierwszym piętrze znajduje się m.in. sala wielofunkcyjna na 30 osób oraz dwie sale zajęć dla dzieci. Powierzchnia użytkowa nowego żłobka wynosi prawie tysiąc metrów kwadratowych.

Jak informuje Przemysław Łysak, wójt gminy Górno, inwestycja była niezbędna, ponieważ żłobek działający w Radlinie nie może już przyjąć więcej dzieci, a chętnych nie brakuje.

- Dzięki tej inwestycji na terenie naszej gminy jest już 110 miejsc w żłobkach. Rodzice są świadomi korzyści posyłania dzieci do żłobka, dlatego już mamy listę rezerwową - dodał Przemysław Łysak. 

Do placówki w Cedzynie od poniedziałku uczęszczać będzie m.in. 17-miesięczny Łukasz. Jak przyznała jego mama, Paulina Wołowiec-Góra, otwarcie tej placówki będzie dla jej rodziny dużym ułatwieniem.

- Ten żłobek wybudowano zaledwie kilkaset metrów od naszego domu. To dla nas duże udogodnienie. Bardzo czekaliśmy na taką inwestycję. Pracuję zawodowo, więc jest to jedna z przyczyn, dla których syn poszedł do żłobka, ale równie ważne jest dla nas to, że będzie się mógł rozwijać wśród rówieśników - dodała Paulina Wołowiec-Góra.

Żłobek w Cedzynie powstał dzięki dotacji z rządowego programu „Maluch Plus”. Wyniosła ona 1,1 mln złotych. Jak powiedział Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, obecny rząd wspiera młode rodziny nie tylko poprzez programy społeczne, ale także poprzez przekazywanie środków na tworzenie takich placówek, jak chociażby żłobki.

- Gmina Górno nie tylko w skali powiatu kieleckiego, ale także w skali województwa wychodzi na lidera takich właśnie inwestycji. Cieszy również to, że jest to żłobek, czyli synonim nowego życia i synonim rozwoju. Zbudujemy tę rodzinę, kiedy będziemy ją wspierać. A do tego stworzony jest właśnie program „Maluch Plus” - dodał Krzysztof Słoń. 

Dotację na budowę żłobka w Cedzynie w kwocie 1,6 mln zł przekazał też Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Jak powiedział Mariusz Gosek, członek zarządu województwa, pieniądze przekazywane na tego typu inwestycje zawsze są finansami dobrze spożytkowanymi.

- Dzięki tym pieniądzom w Cedzynie powstała tak potrzebna i oczekiwana przez rodziców inwestycja. Z pewnością ten żłobek rozwiąże problem opieki nad dziećmi wielu rodzinom - dodał Mariusz Gosek.

Koszt inwestycji to prawie 4 mln zł.

Reklama