Chrystus jest na wyciągnięcie ręki. Początek Kongresu Eucharystycznego

Data publikacji: 01.12.2019 10:16
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski

Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski
Sandomierz. 18.04.2019 / Fot. Ks. Tomasz Lis / Kuria diecezjalna

W diecezji sandomierskiej rozpoczął się w niedzielę Kongres Eucharystyczny, który potrwa prawie rok. - Jego celem jest przybliżenie ludzi do Pana Jezusa i pogłębienie wiary - powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

- Nikt nie jest sam, Pan Jezus przychodzi do nas w komunii świętej, żeby nas umocnić i żeby dać nadzieję. Jest zdrojem Bożego Miłosierdzia. Chociaż Jezus Chrystus jest Bogiem, któremu jesteśmy winni cześć i chwałę, to jednocześnie jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli osoby świeckie i duchowne uświadomią sobie  tę prawdę, to zupełnie inaczej się poczują - dodał biskup ordynariusz.

W programie Kongresu Eucharystycznego są różne wydarzenia, ale wszystkie koncentrować się będą wokół rzeczywistej obecności Jezusa pośród ludzi. Odbywać się będą m.in. sympozja, procesje z parafii do parafii.

W planach biskupa Krzysztofa Nitkiewicza jest także przywrócenie niektórych nabożeństw, np. nieszporów eucharystycznych i jutrzni eucharystycznej. W niektórych miejscach będzie pozwolenie na spożywanie komunii świętej pod dwoma postaciami. Także katecheci będą zaangażowani w kongres. Przygotowane zostały specjalne książki i konspekty.

W ramach diecezjalnego kongresu eucharystycznego delegacja Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu wyjedzie we wrześniu 2020 roku na światowy kongres eucharystyczny, który odbędzie się w Budapeszcie.

Reklama