Już nie tylko "na wnuczka". Oszuści znów aktywni, a policja apeluje do seniorów

Data publikacji: 01.12.2019 10:33
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Podająca się za pracownicę opieki społecznej oszustka wyłudziła pieniądze od seniorki z gminy Iwaniska w powiecie opatowskim. - 80-letnia kobieta wydała pieniądze pod pretekstem ich pomnożenia - informuje Maciej Ślusarczyk z biura prasowego świętokrzyskich policjantów.

- Jak się okazuje, starsza pani uwierzyła kobiecie, która ją zmanipulowała w momencie, gdy seniorka sama przebywała w domu. W wyniku tego przekazała oszustce swoje oszczędności w kwocie 1,6 tys. zł - mówi Maciej Ślusarczyk.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

- W szczególności przestroga dotyczy osób starszych, ponieważ złodzieje żerują na łatwowierności i dobroci seniorów - dodał oficer.

Różne są metody działania przestępców. Zdarzają się kradzieże na „panów z gazowni”, „nową sąsiadkę”, albo „sympatycznego rozmówcę z ulicy”. Wspólnym elementem tego typu działań jest wzbudzenie zaufania osoby i skłonienie jej do niekorzystnego rozdysponowania pieniędzmi lub innymi rzeczami wartościowymi. Należy uważać także, by nie wpuszczać podejrzanych, dopiero co poznanych osób do mieszkań – szczególnie gdy jesteśmy sami. Wszelkie budzące niepokój sytuacje należy zgłaszać policji na numer 997 lub 112.

Tagi do tego wpisu
Reklama