Prace niepełnosprawnych wzruszają i pozwalają uwierzyć w talent

Data publikacji: 01.12.2019 13:42
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Kultura
01.12.2019 Kielce. BWA. Wystawa prac osób niepełnosprawnych

01.12.2019 Kielce. BWA. Wystawa prac osób niepełnosprawnych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkadziesiąt prac w wykonaniu osób niepełnosprawnych można oglądać w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jak powiedziała Stanisława Zacharko, dyrektor BWA, wystawa jest wzruszająca z dwóch względów.

- Tworzenie tych prac i dzisiejszy wernisaż przyniosły ich autorom wiele radości. Z kolei osoby zdrowe mogą zobaczyć ile wrażliwości i kreatywności jest w tych, których życie naznaczyło upośledzeniem w różnym stopniu. Mimo tego, oni ciągle walczą, mają coś do powiedzenia również w sztuce - dodała Stanisława Zacharko.  

Oglądać można zarówno witraże, malarstwo, mozaiki, jak i prace z papieru, materiałów, czy rzeźbę. Autorem trzech z nich jest niewidomy Piotr Franiek. Jak przyznał, tworzenie sztuki daje mu mnóstwo pozytywnej energii. 

- Pierwszą z prac namalowałem, co chyba jest ewenementem, ponieważ jestem niewidomy. Kolejne dwie to odbitki grafik, które układałem i które mogłem wyczuć pod palcami. Dlatego  mogłem im nadać własny kształt - dodał Piotr Franiek. 

Inicjatorem wystawy jest Klub Rotary Kielce. Jak podkreśla Marek Strączyński, prezydent klubu, to już kolejna wystawa prac osób niepełnosprawnych.

- Takie wydarzenia pozwalają osobom niepełnosprawnym uwierzyć w swój talent, a z kolei osobom zdrowym pokazują, że sztuka jest językiem uniwersalnym. Może ją tworzyć każdy, kto tylko chce. Prace są różnorodne i piękne - dodał Marek Strączyński.

Wystawę prac osób niepełnosprawnych w kieleckiej galerii BWA można oglądać do 3 grudnia.

Reklama