Miasta północy chcą wspólnej kolei

Data publikacji: 02.12.2019 14:15
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Czarniecka Góra. Linia kolejowa nr 25 ze SkarżyskaKamiennej przez Opoczno do Tomaszowa Mazowieckiego

Czarniecka Góra. Linia kolejowa nr 25 ze Skarżyska-Kamiennej przez Opoczno do Tomaszowa Mazowieckiego
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Prezydenci i burmistrzowie Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej i Końskich wystąpili wspólnie z inicjatywą ujęcia ich gmin jako obszaru strategicznej interwencji. Przedstawiciele „miast północy" spotkali się z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim i zaproponowali pomysły na wspólne działania m.in. w zakresie infrastruktury.

Jak informuje Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, miasta łączą poprzemysłowe tradycje Staropolskiego i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Gminy chcą m.in. wznowić infrastrukturę komunikacyjną w regionie, która kiedyś prężnie działała. Chodzi głównie o transport kolejowy ze Skarżyska w kierunku zachodnim, czyli do Końskich i Łodzi.

- W Opocznie linia jest użytkowana przez szynobusy, a więc jest możliwość wykorzystania pasażerskiego. Decyzje o uruchomieniu komunikacji pasażerskiej nie zapadają w samorządach, ale konieczne jest zabieganie o te rozwiązania już na poziomie gminy - mówi burmistrz.

Kolejnym punktem łączącym miasta mogłoby być wspólne negocjowanie warunków odbioru śmieci.

- Dzisiaj jest to jeden z największych problemów w całym kraju i każde działanie, które będzie zmierzało do obniżenia kosztów warto podjąć - dodaje burmistrz.

Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Mariusz Bodo - sekretarz i Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju, Marek Materek - prezydent Starachowic, Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich, Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i Andrzej Brzeziński - wiceprezydent Skarżyska-Kamiennej.Fot. Urząd Miasta i Gminy Końskie

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama