Nie będzie zmian w sieci szkół w gminie Złota

Data publikacji: 02.12.2019 15:08
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
02.12.2019. Złota. Sesja Rady gminy Złota

02.12.2019. Złota. Sesja Rady gminy Złota
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Radni odrzucili uchwały w sprawie przekształcenia szkół w Chrobrzu oraz w Miernowie. Reorganizacja miała polegać zredukowaniu uczniów do klas 1-3. Starsi zgodnie z projektem uczęszczaliby do podstawówki w Złotej.

Jak już informowaliśmy, plany gminy Złota po raz drugi wywołały sprzeciw mieszkańców, którzy obawiali się, że przekształcenie to pierwszy krok do całkowitego zamknięcia tych placówek. W związku z tym uczestniczyli w obradach wyrażając swoją dezaprobatę.

Małgorzata Molenda, jak i Joanna Kowalska - mieszkanki Chrobrza mówią, że finansowa sytuacja gminy nie jest tak tragiczna, jak przedstawia to wójt. Podkreślają, że według danych budżetowych rok 2019 zamyka się zyskiem, a reorganizacja to tylko celowe działanie ukierunkowane do osiągnięcia zysku z innych działalności.

- Dlaczego robicie wszystko przeciwko naszym dzieciom? - pyta Małgorzata Molenda.

Rodzice obawiają się, że placówki po roku funkcjonowania zostaną zamknięte. Uchwały nie zdobyły jednak poparcia większości radnych. A rodzice nie kryją zadowolenia.

- Dziękujemy, że radni przychylili się do naszych próśb, by te placówki utrzymać - dodają.

Wójt gminy Złota Tadeusz Sułek podtrzymuje zdanie, że powodem takich działań jest zbyt mała liczba uczniów. Ponadto, jak dodaje, prowadzenie trzech szkół w gminie wiejskiej generuje bardzo duże koszty i stanowi poważne obciążenie budżetu.

- Albo kierujemy się emocjami, albo rozsądkiem, dobrem dzieci i rachunkiem ekonomicznym. Pozwólcie tym dzieciom wejść w szersze kręgi. Niech one nie „kiszą się we własnym sosie” - zaznacza wójt.

Do Szkoły Podstawowej w Miernowie uczęszcza 61 uczniów oraz 12 dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego. Z kolei do Szkoły Podstawowej w Chrobrzu chodzi 60 uczniów oraz 13 dzieci w wieku przedszkolnym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama