Najpiękniejsza zakrystia w regionie

Data publikacji: 03.12.2019 11:52
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
03.12.2019 Skalbmierz. Prace montażowe odnowionych metalowych drzwi w skalbmierskiej kolegiacie

03.12.2019 Skalbmierz. Prace montażowe odnowionych metalowych drzwi w skalbmierskiej kolegiacie
Fot. ksiądz Marian Fatyga

Po wielu latach zakończyły się prace związane z renowacją barokowej zakrystii w kolegiacie w Skalbmierzu. Swój dawny blask odzyskały także metalowe, neogotyckie, główne drzwi wejściowe do kościoła oraz drzwi od tzw. kruchty północnej.

Jak informuje ksiądz Marian Fatyga - proboszcz parafii, prace renowacyjne przy zakrystii trwały około 7 lat. Odnowiono m.in. 18 barakowych obrazów olejnych przedstawiających sceny z życia Maryi i Jezusa.

Kolejny etap prac obejmował konserwację XVII-wiecznych drewnianych kredensów i boazerii południowej części zakrystii z czterema obrazami na deskach. Renowacji została także poddana zachodnia i północna część zakrystii wraz z kredensami na naczynia liturgiczne i szaty.

- Obecnie zakrystia kolegiaty skalbmierskiej jest jedną z najpiękniejszych w diecezji kieleckiej. Praca przyniosła niesamowity efekt - zaznacza ksiądz.

03.12.2019 Skalbmierz. Północna nastawa zakrystii w kolegiacie w Skalbmierzu po renowacjiFot. Marcin Gruszczyński

Swój pierwotny kolor - malachitowy odzyskały także drzwi wejściowe. Jak dodaje proboszcz blacha obicia była pofalowana, w dolnych ich partiach można było zauważyć liczne ubytki metalowych lilii, cała konstrukcja była mocno skorodowana. 

- Na skutek szkodników, temperatury, wilgoci, mrozu drzwi uległy zniszczeniu. Prace polegały m.in. na wzmocnieniu elementów metalowych, usunięciu rdzy, uzupełnieniu ubytków - dodaje.

Drzwi główne są dwuskrzydłowe zawieszone na zawiasach kowalskich, ich front obity jest blachą z metalową kratownicą. 

Całość prac przy zakrystii kosztowała około jednego miliona złotych.

W planach jest konserwacja kolejnych drzwi od strony północnej oraz odnowienie ołtarza z wizerunkiem Matki Bożej Skalbmierskiej z końca XVII wieku.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama