Polscy uczniowie w unijnej czołówce

Data publikacji: 03.12.2019 13:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uczniowie przystępują do egzaminu gimnazjalnego

Uczniowie przystępują do egzaminu gimnazjalnego
Kielce. 18.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Polscy piętnastolatkowie sprawdzali swoje umiejętności w międzynarodowym badaniu PISA 2018. Podchodzili do niego uczniowie ostatniej klasy gimnazjum. Jak informuje Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, wynik polskich nastolatków jest bardzo dobry.

- Można śmiało powiedzieć, że nasi uczniowie należą do najlepszych na świecie. W porównaniu z wynikami poprzedniego badania, czyli PISA 2015 - bo ono odbywa się co trzy lata - widać poprawę w każdym z analizowanych obszarów - podkreśla Anna Ostrowska.

Cieszy zwłaszcza to, że Polacy w rozumowaniu matematycznym wyprzedzają w Unii Europejskiej wszystkich poza młodymi Estończykami i Holendrami. W rozumieniu tekstu, nasza młodzież zajmuje czwarte miejsce wśród krajów Unii, a w rozumowaniu w naukach przyrodniczych jest na trzeciej pozycji.

Anna Ostrowska podkreśla wysoką jakość polskiego systemu edukacji. Pytana czy zmiana systemu, czyli likwidacja gimnazjów nie pogorszy wyników w kolejnych badaniach PISA, odpowiada, że w przyszłości wyniki piętnastolatków z Polski powinny być jeszcze lepsze.

Edyta Lato, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, a do niedawna również Gimnazjum nr 23 ocenia wyniki polskich uczniów jako znakomite. Jak mówi, jej uczniowie nie brali udziału w badaniu, bowiem objęło ono wybrane losowo szkoły, ale dla nauczycieli zadania, które młodzież rozwiązywała były bardzo pomocne w pracy.

- Oglądamy te wyniki i patrzymy jaka jest korelacja zadań z podstawą programową i tym, co robimy na lekcjach. Gimnazja istniały 20 lat i nauczyliśmy się, żeby nie przekazywać uczniom tylko wiedzy encyklopedycznej, ale też kształtować w uczniach umiejętności przydatne w życiu - zapewnia Edyta Lato.

W badaniu PISA 2018 wzięło udział ponad 660 tys. uczniów z 79 krajów i regionów świata. Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie z Chin, Hongkongu, Singapuru i Makao.

Tagi do tego wpisu
Reklama