Szkoła musi się zmieniać. W Chęcinach wiedzą jak

Data publikacji: 03.12.2019 17:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.12.2019 Chęciny. Spotkanie poświęcone oświacie. Przemawia dr Karol Bidziński - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

03.12.2019 Chęciny. Spotkanie poświęcone oświacie. Przemawia dr Karol Bidziński - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Jak zmienić szkołę i nauczycieli, żeby zwiększyć szansę uczniów na sukces? O tym dyskutowali w Chęcinach samorządowcy z całego regionu. Jak mówi Anna Karniej z Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych, to od samorządowców zależy, jak dobra będzie szkoła na ich terenie.

- W Polsce jest wiele przykładów, gdzie nauczyciele stosując innowacyjne metody nauczania, osiągają z uczniami jeszcze lepsze rezultaty na sprawdzianach i egzaminach. Dlatego zachęcamy samorządowców, żeby tam, gdzie mogą, zaczęli wywierać wpływ na szkoły i aby wprowadzały one innowacyjne metody kształcenia - tłumaczy Anna Karniej.

Podkreśla, że konieczne jest umożliwienie nauczycielom rozwoju. Zajęcia powinny dużo bardziej angażować młodych ludzi.

03.12.2019 Chęciny. Spotkanie poświęcone oświacieFot. Daniel Lenart / Radio Kielce

- Uczeń powinien odkrywać wiedzę, rozwiązywać stawiane przez nauczyciela problemy. Powinien czuć, że osiąga sukces i dzięki temu być bardziej zaangażowanym - zachęca Anna Karniej.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin podkreśla, że oświata powinna być dla samorządowców jednym z priorytetów.

- Jakość szkół zależy w dużej mierze od nas. Zwłaszcza teraz, kiedy świat zmienia się tak szybko, cały czas pojawiają się nowe technologie - mówi burmistrz.

- My jako samorząd gminy Chęciny staramy się zmieniać nasze szkoły, wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Organizujemy grupy metodyczne, fora oświatowe, zapraszamy rodziców i pytamy, co ich zdaniem powinno zmienić się w szkole - mówi burmistrz.

Robert Jaworski zapowiada, że kolejne spotkania poświęcone oświacie będą w Chęcinach organizowane.

- Zależy nam na wymianie doświadczeń między samorządowcami - tłumaczy burmistrz.

Reklama