Jak zachęcić młodzież do studiów technicznych? Pomogą w tym zajęcia finansowane przez SSE

Data publikacji: 03.12.2019 18:36
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.12.2019 Kielce. Szkolenia z podstaw robotyki i programowania dla uczniów kieleckich szkół średnich

03.12.2019 Kielce. Szkolenia z podstaw robotyki i programowania dla uczniów kieleckich szkół średnich
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Uczniowie kieleckich szkół średnich w ramach projektu Politechniki Świętokrzyskiej oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” uczą się podstaw robotyki i programowania. W pilotażowym programie bierze udział kilkudziesięciu uczniów z trzech placówek.

Cykl szkoleń prowadzą studenci Politechniki Świętokrzyskiej z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn. Kamil Borycki, jeden z wykładowców wyjaśnia, że po zakończeniu zajęć uczniowie będą w stanie między innymi budować proste roboty sterowane telefonem komórkowym.

- Uczniowie poznają możliwości mikrokontrolerów, które analizują kod napisany przez nich. To bardzo skomplikowane urządzenia porównywalne do naszych smartfonów. Mogą być używane w samochodach do sterowania np. systemem ABS. Zajęcia mają w ciekawy sposób pokazać możliwości, jakie daje wiedza techniczna i jak można ją wykorzystać w pracy - mówi Kamil Borycki.

03.12.2019 Kielce. Szkolenia z podstaw robotyki i programowania dla uczniów kieleckich szkół średnichFot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Szkolenia są w całości fundowane przez Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice”. Miłosz Pamuła, wiceprezes spółki stwierdził, że takie zajęcia mają wspierać szkolenie branżowe i zachęcać młodzież do studiów technicznych.

- Szkolenia w sposób bezpośredni nawiązują do kierunków, które możemy znaleźć na Politechnice Świętokrzyskiej. Ich absolwenci mogą bez większych problemów znaleźć pracę w przemyśle, ale nie tylko. Zapotrzebowanie na absolwentów rośnie z każdym rokiem - powiedział Miłosz Pamuła.

Programem jak dotąd zostały objęte trzy kieleckie szkoły ponadpodstawowe - Zespół Szkół Informatycznych, Zespół Szkół Elektrycznych oraz IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach.

Reklama