Jędrzejowscy wolontariusze świętują swój dzień

Data publikacji: 05.12.2019 15:39
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.12.2019. Jędrzejów. Grupa wolontariacka „Iskierki Reja”

05.12.2019. Jędrzejów. Grupa wolontariacka „Iskierki Reja”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

„Jeśli możesz komuś pomóc, zrób to …”- to przewodnie hasło działającej od 17 lat, przy LO im. M. Reja w Jędrzejowie grupy wolontariackiej „Iskierki Reja”. To najdłużej istniejący w mieście szklony wolontariat. Powstał z inicjatywy Anny Zygan, nauczyciela - bibliotekarza.

Grupa działa według jej autorskiego programu. Zapisy odbywają się we wrześniu i poprzedzone są spotkaniami ze wszystkimi chętnymi i uświadamianiu im na czym polega praca z osobami chorymi i niepełnosprawnymi.

Anna Zygan zapewnia, że nigdy nikogo nie musiała namawiać do wstąpienia do wolontariatu. Rok rocznie takich uczniów jest od 25 do 30. "Iskierki" pomagają wszystkim, którzy tego potrzebują. Od samego początki współpracują z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej z Jędrzejowa. Obecnie również wspierają osoby niepełnosprawne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, wychowanków Domu Dziecka z Nagłowic, współpracują z Fundacją Miśka Zdziśka oraz ze Szkołą Podstawową Nr 2, gdzie realizują program „Głośne czytanie radosne dorastanie”.     

Od dwóch lat, liderem szkolnej grupy jest Nikola, która wolontariuszką została jeszcze uczęszczając do gimnazjum. Jej zastępcą jest Ola, a dziewczyny w działaniach mocno wspiera Patryk. Jak zgodnie mówili zostali wolontariuszami, ponieważ chcą pokazać, że młodzi nie są obojętni na krzywdę innych osób i wcale nie myślą tylko o sobie.

Od 1996 roku z „Iskierkami Reja” współpracuje jędrzejowski Warsztat Terapii Zajęciowej. Jak mówi Grzegorz Kurkowski, kierownik instytucji, współpraca dotyczy imprez sportowych organizowanych przez Klub „Strzała” oraz podczas imprez kulturalnych uczestników warsztatu. Jak twierdzi, teraz już po ponad 20 latach współpracy nikt nie wyobraża sobie działalności warsztatu bez wsparcia wolontariuszy, którzy są dla podopiecznych jak najbliższa rodzina.

Przez 17 lat działalności „Iskierek Reja” wolontariuszami było prawie 500 młodych ludzi.

Reklama