Nawet dwie osoby dziennie zapadają na tę groźną chorobę

Data publikacji: 05.12.2019 16:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
05.12.2019 Kielce. Zbigniew Siudak - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

05.12.2019 Kielce. Zbigniew Siudak - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zatorowość płucna, to poważna choroba, która jeśli szybko nie jest zdiagnozowana i właściwie leczona może niestety skończyć się śmiercią pacjenta. Jakie są przyczyny tej choroby i jak można ją leczyć? Między innymi o tym w „Czasie dla zdrowia” opowiadał profesor Zbigniew Siudak, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Panie profesorze, kiedy możemy mówić o zatorowości płucnej?

Zatorowość płucna dotyczy sytuacji, w której materiał zakrzepowo – zatorowy z krwi żylnej znajdzie się w prawej komorze, a następnie w tętnicy płucnej. Tętnica płucna i jej odgałęzienia zaopatrują w krew płuca i tym samym umożliwiają wymianę gazów. Jeśli główna tętnica płucna lub jej odgałęzienia zostaną zablokowane niestety ta wymiana gazów też zostaje zablokowana, co powoduje bardzo szybkie niedokrwienie, spadek ciśnienia tętniczego, spadek właściwej perfuzji narządów.

- Której grupy osób może dotyczyć ta choroba?

Najczęściej są to przyczyny związane z dużymi urazami, z dużymi operacjami. Dotyczy pacjentów po złamaniach ud, podudzi, miednicy, po operacjach wymiany stawu biodrowego, stawów kolanowych, chorzy po złamaniach kręgosłupa. Zatorowość płucna może też wystąpić u kobiet w ciąży, kobiet w okresie połogu, osób stosujących doustną antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą, a także u osób z cukrzycą, po zawale serca, z niewydolnością krążenia. Także u osób przewlekle leżących.

- Jak często ta choroba występuje w polskiej populacji?

Trudno tak do końca oszacować, ponieważ część z tych chorych umiera zanim zostanie zdiagnozowana. Ci pacjenci ponieważ mają nie charakterystyczne objawy trafiają na różne oddziały. Szacuje się, że w Polsce przypadków zatorowości płucnej jest około 40 – 50 tysięcy rocznie. To dużo, bo np. zawał serca rocznie przechodzi około 70 – 80 tysięcy chorych. W Kielcach z takim zatorem jest jeden, dwóch pacjentów dziennie. To też dużo.

- Jakie są objawy zatoru tętnicy płucnej?

One są bardzo niecharakterystyczne. To często myli i pacjentów i lekarzy. Głównym objawem, ale który też nie występuje u wszystkich chorych, jest duszność, także kaszel, nietypowy ból w klatce piersiowej. Podobne objawy mogą być w zawale serca, zapaleniu płuc i w innych schorzeniach. Dlatego często się zapomina, że te objawy mogą wskazywać na zatorowość płucną.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga: 

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama