Czy prezent musi kosztować? [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 06.12.2019 08:17 / Data aktualizacji: 06.12.2019 08:45
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.12.2019 Kielce. Święty Mikołaj, w jego rolę wcielił się Jarosław Kania - psycholog ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki

06.12.2019 Kielce. Święty Mikołaj, w jego rolę wcielił się Jarosław Kania - psycholog ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Ludzie marzą o prezentach i uczuciach im towarzyszących. Są one ważnym elementem naszego życia. Rozumiemy je nie tylko jako materialny podarunek, ale także to, od kogo on pochodzi - przypomina Jarosław Kania psycholog ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki.

Jego zdaniem - każdy człowiek niezależnie od wieku zasługuje na prezent. Zrodziła się także tradycja obdarowywania mająca swoją kumulację w dniu Świętego Mikołaja czy podczas świąt Bożego Narodzenia. Jak zauważył gość Radia Kielce podarunki mają dwa wymiary: materialny i emocjonalny. W zależności od wieku zmienia się ich postrzeganie.

Dzieci zawracają uwagę przede wszystkim na wymiar materialny. Z kolei w miarę dorastania zauważamy ważniejsze znaczenie prezentu. To uczucia związane z osobą, która nas obdarowuje i pamięta o nas.

Ten drugi wymiar staje się z wiekiem coraz ważniejszy.

- Nie ważne co otrzymujemy ważne, że ktoś o nas pamięta. W związku z tym prezent nie musi przedstawiać dużej wartości materialnej.Czasami wystarczy drobny upominek, gest czy wysłanie SMS - dodaje.

Materialny podarunek jest tylko „wiśnią na torcie" i dopełnieniem naszych intencji. 

Jak zauważył Jarosław Kania żyjemy w czasach, gdy bardzo wielu ludzi stać na dużo. Nasze szuflady i półki pełne są różnych dóbr materialnych. Można powiedzieć, że mamy ich nawet nadmiar. Dlatego szczególnie ważny i bezcenny staje się wymiar emocjonalny prezentu.

Tagi do tego wpisu
Reklama