Przestrzeń szkłem malowana. Monumentalne instalacje Lucyny Gozdek

Data publikacji: 06.12.2019 21:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.12.2019 Kielce. Wystawa prac Lucyny Gozdek pt. „W przestrzeni”. Na zdjęciu: Lucyna Gozdek

06.12.2019 Kielce. Wystawa prac Lucyny Gozdek pt. „W przestrzeni”. Na zdjęciu: Lucyna Gozdek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„W przestrzeni” - to tytuł wystawy prac Lucyny Gozdek. Artystka, która od lat słynie z projektowania ręcznie wykonywanych bombek, tym razem zaprezentowała swoje malarstwo, niezwykłe obrazy oraz monumentalne, szklane instalacje. Wernisaż odbył się w piątek w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wydarzenie miało świąteczny już charakter. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć bombek, w projektowaniu których artystka doszła do mistrzowskiego poziomu. Wzory z jej staszowskiej fabryki cieszą się uznaniem klientów nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Ale Lucyna Gozdek ciągle poszukuje nowych form artystycznego wyrazu, co znalazło odzwierciedlenie w pracy doktorskiej zatytułowanej „Szklane dźwięki - kompilacyjny obraz idei”, którą obroniła w kwietniu 2018 roku. Inspiracją była natura. W szklanych elementach naniesionych na płytę można odnaleźć między innymi leśne porosty, łodygi, trawy, gałęzie.

Jak wyjaśniła artystka, część prac pokazanych na wystawie stanowiło fragment doktoratu, ale pojawiły się także obrazy, stworzone z myślą o tym pokazie.

- Prace są wykonane klasyczną techniką, akurat tu jest to akryl na płótnie, ale też jest technika moja własna, czyli łączenie obrazu, a właściwie płyty pilśniowej ze szkłem. Jest to połączenie tego, co projektuję od lat i tradycyjnego malarstwa. Stworzenie nowej sztuki przestrzeni porozumienia pomiędzy sztuką czystą, malarstwem, a dizajnem - podkreśliła.

Oryginalne obrazy budziły zainteresowanie widzów, ale szczególnie mocno uwagę przykuwały monumentalne, szklane instalacje. Lucyna Gozdek przyznała, że tworzenie ich jest dla niej pasjonującym zajęciem.

- Te instalacje to element, który towarzyszy mi na każdej wystawie. Jak sama nazwa mówi, instalacje się instaluje, więc jest to motyw bawienia się, a ja to lubię, kocham, choć wymaga dużo czasu i cierpliwości - dodała.

Tym razem do tych szklanych konstrukcji dołożyła także bombki.

Wernisaż uświetnił występ Chóru Gospel Katedry Muzyki Wydziału Sztuki UJK w Kielcach - Cathedral Voices.

Jak mówił profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, było to kolejne wydarzenie wpisujące się w obchody 50-lecia tej uczelni. Dodał, że jest to rok szczególny.

- W tym roku swoją działalność rozpoczął Wydział Sztuki, który obejmuje zarówno sztuki piękne, jak i muzykę. Dlatego dziś najpierw zaprosiliśmy naszych gości na koncert, a potem na wystawę nawiązującą do Świąt Bożego Narodzenia, bo z bombkami, których autorką jest pani Lucyna Gozdek. To artystka, która jest naszą studentką studiów doktoranckich, a oprócz talentu do tworzenia bombek ma talent i wrażliwość, które przelewają się na płótno, ale również na kompozycje ze szkła tak kruchego, jak wrażliwość artysty - zaznaczył rektor Jacek Semaniak.

Z okazji jubileuszu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Lucyna Gozdek zaprojektowała dwie okolicznościowe bombki, które zaprezentowano podczas piątkowego wieczoru.

Reklama